عمومی, مقالات

جوراب واریس

جوراب واریس

پوشیدن جوراب واریس می‌تواند یکی از آن راه‌هایی باشد که بدون دردسر و به سادگی در درمان واریس پا به شما کمک می‌کند. یکی از اصولی که در حین درمان وارس تاثیرگذار است، فشرده‌سازی درمانی است. سیبستم عملکرد جوراب‌های واریس به این گونه است که رگ‌هایی که به سطح پا نزدیکر هستند را فشرده می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با خصوصیات جوراب واریس خوب آشنا کنیم و ببینیم که این جوراب، چگونه در درمان واریس کار می‌کند.

آشنایی با جوراب واریس

جوراب‌های واریس، جوراب‌هایی هستند که می‌توانند تا کشاله ران را بپوشانند. در حین استفاده از این جوراب ها، فشار مشخصی به قسمت‌های مختلف پا، از ناحیه مچ گرفته تا کشاله ران وارد می‌شود. البته باید بدانید که این فشار هر چقدر که از سمت مچ پا به سمت بالا برود، کمتر می‌شود. همین کمتر شدن میزان فشاری که به پا وارد می‌شود، باعث می‌گدد که جریان خون وجود در سیاهرگ‌های پا که به سمت قلب حرکت می‌کنند، بهبود پیدا کند.

از همین رو به این جوراب ها، جوراب فشاری نیز گفته می‌شود. پس یکی از خصوصیات جوراب واریس خوب این است که بتواند یک فشار استاندارد و مشخص را به پا وارد کند و باعث بهبود حرکت خون موجود در پا شود.

کاربردهای جوراب واریس

یک جوراب واریس خوب دارای کاربردهای مختلفی است. البته که بسته به میزان سایز و فشار جوراب‌های واریس، کاربردهای آن‌ها نیز متفاوت خواهند شد. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین کاربردهای یک جوراب واریس خوب اشاره خواهیم کرد.

استفاده از جوراب وارس در دوران بارداری

یکی از زمان‌هایی که احتمال بروز واریس در آن وجود دارد، دوران بارداری است. در این دوران به دلیلی تغییراتی که در هورمون‌ها و همچنین وزن بانوان به وجود می‌آید، احتمال ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد. از همین رو به خانم‌ها باردار توصیه می‌شود که یک جوراب واریس خوب تهیه کنند و در طول روز آن را بپوشند. جوراب واریس می‌تواند با کاهش احساس سنگینی، کاهش میزان درد پا و همچین جلوگیری از تورم‌های پا بسیار مفید باشد.

استفاده از جوراب واریس بعد از عمل واریس

ممکن است شما عمل جراحی واریس را پشت سر گذاشته باشید. بهتر است بعد از عمل واریس، لیزرواریس و اسکلروتراپی تا چند وقت از خصوصیات جوراب واریس خوب استفاده کنید.

استفاده از جوراب‌های واریس بعد از جراحی

شاید به نظر شما هم استفاده از جوراب واریس برای بیمارانی که به تازگی عمل جراحی قلب انجام داده اند، کمی عجیب به نظر رسد. اما گاهی پزشکان به افرادی که عمل‌های سنگین قلبی را پشت سر گذاشته اند، تجویز می‌کنند تا از جوراب‌های واریس استفاده کنند. دلیل این تجویز نیز می‌تواند جلوگیری از لخته شدن خون در پا و آمبولی ریه باشد. یکی از مزایای جوراب‌های واریس این است که می‌تواندباعث کاهش تورم پا شود و به گردش خون کمک می‌کند.

جوراب واریس با کلاس فشاری ۱، می‌تواند یک جوراب مناسب بعد از عمل جراحی باشد، البته انتخاب نهایی به عهده پرشک معالج است. پیشنهاد می‌شود که از جوراب‌های ضد لخته شدن خون بعد از عمل جراحی به صورت شبانه روزی و تمام وقت استفاده کنید.

استفاده از جوراب واریس بعد از عمل قلب

به بیمارانی که عمل قلب انجام داده اند، جوراب‌های آمبولی می‌دهند تا در طول دوره نقاهت از آن‌ها استفاده کنند. این جوراب‌های در زمان‌هایی که بیمار در حال استرحات بوده و تحرکی ندارد، جوراب‌های واریس می‌توانند مانند یک دارو به روند بهبودی فرد کمک کنند.

استفاده از جوراب واریس بعد از عمل تعویض مفصل

عمل تعویض مفصل معمولا در سالمندان انجام می‌شود. بعد از اینکه این عمل انجام شد، استفاده از یک جوراب واریس خوب می‌تواند وظیفه مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی برای بیمار انجام دهد. از خصوصیات پوشیدن جوراب واریس بعد از عمل تعویض مفصل می‌توان به بهبود گردش خون، کاهش تورم پا و همچنین پایین آمدن احتمال لخته شدن خون اشاره کرد.

آشنایی با انواع جوراب واریس

جوراب‌های واریس می‌توانند بسته به میزان فشاری که در یک ناحیه وارد می‌کنند، ارتفاع آن ها، نوع الیاف به کار رفته در آن‌ها و همچنین باز یا بسته بودن پنجه آن‌ها در انواع مختلفی قرار بگیرند. از لحاظ فشار، جوراب‌های واریس دارای ۴ کلاس فشاری هستند که از کلاس فشار ۱ شروع شده و تا کلاس فشار ۴ ادامه دارد. انتخاب این که چه کلاس فشاری مناسب بیمار است، فقط و فقط بسته به تجویز پزشک معالج خواهد بود.

یکی دیگر از نکاتی که بر روی انواع جوراب واریس تاثیر گذار است، قد و ارتفاع جوراب است. یک سری از جوراب‌های واریس، به عنوان جوراب زیر زانو شناخته می‌شوند. این جوراب‌ها دارای فشاری کم بوده و برای استفاده در طول روز مناسب هستند. جوراب‌های واریس نبمه ران نیز بیشتر برای افرادی که در جال گذر از دوران نقاهت هستند تجویز می‌شود. البته جوراب شلواری و سایر مدل‌های جوراب واریس نیز در بازار موجود است.

بهتر است جوراب واریس را در چه زمانی از طول روز بپوشیم؟

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، خصوصیات جوراب واریس خوب این است که می‌تواند باعث کاهش تورم پا و بهبود جربان خون شود و در نهایت از بروز دردهای ناحیه پا، جلوگیری کند. توصیه می‌شود جوراب‌های واریس را صبح ها، بعد از اینکه از خواب بیدار شده و قبل از اینکه از رخت خواب خود بلند شوید، به پا کنید. بدین صورت جوراب واریس در طور روز و در حین انجام فعالیت‌های روزانه به پای شما خواهد بود.

تا زمانی که فعالیت‌هایتان به اتمام نرسیده است، بهتر است از از جوراب همچنان استفاده کنید. البته اگر در حالت درازکش قرار دارید و یا می‌خواهید ورزش کنید، می‌توانید جوراب واریس را از پایتان خارج کنید. برخی از مشاغل هستند که در شیفت شب فعالیت می‌کنند. پیشنهاد ما برای این دسته از افراد این است که در ابتدا به مدت ۱۰ دقیقه پای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهند و بعد از آن جوراب واریس را بپوشند.

چگونه از جوراب واریس نگهداری کنیم؟

نگهداری کردن از جوراب واریس کار مشکلی نیست. برای اینکه خصوصیات جوراب واریس خوب همچنلن حفظ شود و کارایی و توانایی آن تغییر نکند، بهتتر به توصیه‌های زیر عمل کنید:

برای شستشوی جوراب واریس از آب ولرم و یا سرد استفاده کنید.

جوراب‌های واریس را در ماشین‌های لباسشویی نشویید. آن‌ها را با کمک تمیز شستشو دهید.

برای شستشوی جوراب واریس از نرم کننده استفاده نکنید. کافی است تا جوراب‌های واریس را با آب و صابون بشوید تا تمیز شوند.

اجازه دهید جوراب واریس در هوای آزاد خشک شود. آن‌ها را در خشک کن نیاندازید.

البته نمی‌توان جوراب واریس را به عنوان یک درمان صد در صدی در پیشگیری از ابتلا به واریس معرفی کرد، اما می‌تواند به سلامت پای شما کمک کند. در صورت استفاده طولانی مدت از این جوراب‌های می‌توانید تاثیرات فوق العاده آن‌ها را در سلامت پاهایتان مشاهده کنید.

مشخصات و خصوصیات جوراب واریس خوب

یک جوراب واریس خوب علاوه بر اینکه باید ابتدا به واریس را کاهش ذهذ و از مشکلات پا جلوگیری کند، با ید خصوصیات دیگری نیز داشته باشد. از جمله مهمترین خصوصیات جوراب واریس خوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث تحریک سطح پوست نشود

دوخت یک جوراب واریس خوب باید به گونه‌ای باشد که سطح آن یک دست و مسطح بوده و باعث تحریک سطح پوست نشود.

 • از عرق پا جلوگیری کند

یک جوراب واریس خوب باید قابلیت تنفس داشته باشد و این اجازه را به رطوبت بهدهد که در رفت و آمد باشد. در غیر این صورت، در دراز مدت می‌تواند باعث خوارش سطح پوست شده و بوی نامطوعی به پا بدهد.

 • ضخیم نباشد

با وجود اینکه یک جوراب واریس باید تراکم لازم را داشته باشد، اما نباید بیش از اندازه ضخیم و حجیم باشد. باید بتوان به راحتی آن را در هنگام استفاده از کفش، پوشید.

 • ضد حساسیت باشد

یکی از خصوصیات مهم جوراب‌های واریس خوب این است که ضد حساسیت هستند. می‌توان این گونه از جوراب‌ها را در هر چهار فصل سال استفاده کرد.

 • دارای سایزبندی دقیق باشد

سایزبندی دقیق یک جوراب واریس بسیار مهم است. سایز جوراب باید دقیقا همان سایزی باشد که بر روی بسته جوراب نوشته شده است.

 • طول عمر و دوام بالا داشته باشد

جوراب‌های واریس به خصوص در قسمت پاشنه پا تحت فشار بیشتری هستند و ممکن است پاره شوند. از این رو یک جوراب خوب واریس باید دارای الیاف مناسبی باشد که دوام و مقاومت بالایی دارند.

فواید استفاده از جوراب واریس

شاید تا کنون به خوبی با فواید و مزایای استفاده از جوراب‌های واریس آشنا شده باشید. با این حال ما تمامی فواید و مزایایی که استفاده از یک جوراب واریس خوب برای شما به ارمغان می‌آورد را لیست کرده ایم:

 • بالابردن گردش خون در پاها
 • تعویق کردن عروق
 • جلوگیری از خونریزی در رگ‌های خونی پا
 • جلوگیری از تورم پا
 • کاهش فشار خون
 • جلوگیری کردن از رشد رگ‌زایی عمیق در پا
 • کاهش دردهای ناشی از واریس
 • معکوس‌سازی فشار خون وریدی و تویت زه کشی لنفاوی

آیا جوراب واریس دارای عوارض است؟

به صورت کلی استفاده از جوراب واریس می‌تواند حس سبکی و راحتی را پاهای شما به ارمغان بیاورد و استفاده از آن دارای عوارض به خصوصی نیست. اما پوشیدن جوراب واریس برای برخی از افراد مناسب نیست. درواقع این جوراب‌ها می‌توانند مشکلات این افراد را تقویت و تشدید کنند. به عنوان نمونه افرادی که دارای دیابت پیشرفته با درگیری شریان‌های محیطی اند، نباید از این جوراب‌ها استفاده کنند. پوشیدن جوراب واریس باعث اختلال در خون‌رسانی این افراد می‌شود.

از سویی دیگر افرادی که دچار اختلالاتی در سطح پا هستند نیز در زمان پوشیدن شاید متوجه تنگ شدن جوراب نشوند و همین امر مشکلات بعدی را برای آن‌ها ایجاد کند. به همین منظور اگر دارای بیماری زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت هستید، بهتر است موضوع را با پزشک معالجتان در میان بگذارید تا او در خصوص استفاده کردن و یا نکردن جوراب واریس، به شما راهنمایی دهد. جوراب‌های واریس به خودی خودشان عوارضی ندارند، اما شما در هنگام خرید باید دقت کنید که جوراتب سایز خودتان را خریداری کنید.

استفاده از جوراب‌های سایز کوچکتر می‌تواند بر روی پای شما چین و چروک ایجاد کرده و حتی باعث مسدود شدن جریان خونرسانی شود. از جمله عوارضی که احتمال دارد به همراه استفاده از جوراب‌های واریس به وجود بیاید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب رسیدن به سطح پوست
 • سوزش و خوارش سطح پوست
 • ایجاد ناراحتی
 • تورفتگی موقت در سطح پوست

قیمت جوراب‌های واریس

قیمت جوراب‌های واریس می‌تواند به فاکتورهای مختلفی بستگی داشته باشد. از جمله این فاکتورها می‌توان به شرکت و برند تولید کننده جوراب، نوع و جنس جوراب، سایز جوراب و … اشاره کرد. البته باید بدانید که به صورت معمول قیمت یک جوراب واریس خوب بالاست. همین امر باعث شده تا بیماران زیادی دلیل این بالا بودن قیمت جوراب واریس را جویا شوند. در پاسخ به این دسته از دوستان باید عنوان کرد که جوراب‌های واریس در واقع یک نوع تجهیزات پزشکی هستند.

شما نمی‌توانید خصوصیات جوراب واریس خوب را با یک جوراب معمولی مقایسه کنید. برای همین نمی‌توانید توقع یک قیمت یکسان از هر دو مدل جوراب داشته باشید. همچنین تکنولوژی که در ساخت جوراب‌های واریس به کار می‌رود و نوع الیافی که در ساختار آن‌ها استفاده می‌شود نیز خاص و استاندارد است. از همین رو این جوراب‌ها دارای قیمت‌های بالاتری نسبت به سایر جوراب‌ها هستند.

نتیجه گیری:

استفاده از یک جفت جوراب واریس خوب، می‌تواند باعث بهبود مشکلات ناشی از واریس شود. اما این همه خصوصیات جوراب واریس خوب نیست. جوراب‌های واریس باعث بهبود عملکرد جریان خون در پا شده و از تورم و درد در این ناحیه جلوگیری می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید که استفاده از جوراب واریس برای همه افراد مناسب نیست و پیش از استفاده حتما با دکتر معالجتان در خصوص استفاده از جوراب واریس مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید