راهنمای کاربردی محصولات نخ های جراحی

راهنمای کابردی نخهای جراحی

درباره نخ‌های جراحی و بخیه

تعریف

همیشه بعد از یک آسیب عمیق یا عمل جراحی باید بافت‌های بدن که از هم جدا شده‌اند به طریقی کنار هم قرار بگیرند تا فرایند بهبود آن بافت آغاز شود. امروزه رایج‌ترین راه برای اینکار استفاده از بخیه و نخ‌های جراحی می‌باشد. در اصل بخیه روشی است برای کنار هم قرار دادن بافت‌های آسیب دیده بدن، گره زدن انتهای رگ و در کل روشی برای جلوگیری از خون ریزی تا زمان بهبودی شخص است.

تاریخچه بخیه و نخ‌های جراحی

بخیه و دوخت و دوز نسوج بدن انسان (بافت‌های سلولی بدن انسان) از زمان باستان تا به الان به روش‌های مختلف انجام گرفته. یکی از اولین راه‌های بستن زخم در حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد استفاده از مورچه‌ها بود، به گونه‌ای که مورچه را بین دو بافت جدا شده قرار می‌دادند و بعد از اینکه مورچه محل زخم را گاز گرفت با جدا کردن سر مورچه دو قسمت بافت را به هم نزدیک می‌کردند.

رفته رفته با پیشرفت بشر در هر نسل روش‌های بهتری جایگزین شدند. در قرن دوم میلادی استفاده از کاتگوت (روده حیوانات) برای بخیه رواج پیدا کرد. سالیان بعد ابو علی سینا از موی خوک به عنوان نخ تک رشته‌ای برای دوخت و دوز استفاده کرد. در همه این روش‌ها مشکل عفونت وجود داشت و به همین دلیل هنری دی ماندویل برای کاهش عفونت استفاده از سوزن را به همراه نخ پیشنهاد داد. با این نظریه باز هم مشکل عفونت بطور کامل برطرف نشد و دانشمندان زیادی راه‌های مختلفی مانند استفاده از نخ سترون شده کاتگوت یا سیم نقره‌ای و… را برای برطرف کردن مشکل عفونت امتحان کردند.

امروزه تنوع نخ‌های جراحی از نظر نوع نخ، قطر نخ، طول نخ، شکل سوزن، سطح مقطع سوزن، طول سوزن و… آنقدر زیاد است که از هر کدام از آن‌ها می‌توان برای امور خاصی استفاده کرد.

سایزبندی نخ‌های جراحی

سایزبندی نخ‌های جراحی (از لحاظ قطر نخ) توسط کتاب راهنمای داروسازی آمریکا (United States Pharmacopeia-USP) تعیین گردیده. در این کتاب سایز نخ‌های جراحی از ۷ (۰/۷) تا ۱۱/۰ متغیر است و هر چه شماره نخ کمتر باشد قطر نخ بزرگتر است. (در اصل منظور از ۲/۰ عدد ۰۰ می‌باشد که یعنی قطر این شماره نخ از نخ شماره ۰ نیز کمتر است و از ۰ به بالا هرچه عدد بیشتر شود قطر نخ نیز بیشتر می‌شود.)

انواع روش‌های بخیه زن

1) بخیه ساده غیر ممتد (ساده جداگانه)

این روش متداول‌ترین نوع بخیه زنی می‌باشد که در آن بعد از هر کوک نخ بخیه بریده می‌شود و برای کوک بعدی دوباره همین روند ادامه پیدا می‌کند.

2) بخیه ساده ممتد (ساده پیوسته)

در این روش بر خلاف روش بخیه غیر ممتد بعد از اولین کوک نخ را قطع نمی‌کنیم و فرایند را تا انتهای بخیه زدن ادامه می‌دهیم.

3) بخیه ماترس عمودی (Vertical Mattress)

به این نوع بخیه، بخیه دور دور نزدیک نزدیک نیز می‌گویند. در این بخیه ابتدا سوزن از فاصله دورتر از یک طرف زخم (حدود ۶ میلیمتر) وارد پوست می‌شود و از طرف دیگر نیز با همین فاصله بیرون می‌آید. سپس در زاستای عمود بر زخم از فاصله نزدیک‌تر (حدود ۲ میلیمتر) وارد پوست می‌شود و با همین فاصله از طرف دیگر بیرون می‌آید.

4) بخیه ماترس افقی (Horizontal Mattress)

در این روش سوزن از یک فاصله مشخص از یک طرف زخم وارد پوست می‌شود و با همان فاصله از طرف دیگر خارج می‌شود. سپس در راستای موازی با زخم دوباره سوزن وارد پوست شده و از طرف دیگر خارج می‌شود.

5) بخیه دور نزدیک-نزدیک دور

همانطور که از اسم این بخیه پیداست، ابتدا نخ از فاصله دورتر نسبت به زخم وارد شده و در فاصله نزدیک‌تر از طرف دیگر خارج می‌شود. سپس از فاصله نزدیک از طرف مقابل وارد شده و از فاصله دورتر خارج می‌شود.

6) بخیه زیرپوستی (Subcuticular)

در این نوع بخیه نیز همانطور که از اسمش پیداست، نخ بخیه در کل فرایند از زیرپوست رد می‌شود و دو قسمت زخم را به هم نزدیک می‌کند. به عبارتی در این نوع بخیه نخ بخیه بجز در آغاز فرایند که باید نخ وارد پوست شود و پایان فرایند که نخ باید از پوست خارج شود، در هیچ قسمتی دیده نمی‌شود.

انواع نخ جراحی

نخ‌های جراحی به دو دسته کلی نخ‌های قابل جذب (absorbable) و نخ‌های غیر قابل جذب (non-absorbable) تقسیم می‌شوند که هر کدام از این دسته‌بندی‌ها نیز دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی می‌باشند.

نخ‌های قابل جذب با توجه به نوع آن‌ها بعد از مدتی تجزیه شده و درون بافت‌های بدن جذب می‌شوند. همانطور که گفته شد این نخ‌ها از مواد طبیعی یا پلیمرهای مصنوعی ساخته می‌شوند. در ادامه می‌توانید با انواع نخ‌های قابل جذب آشنا شوید.

نخ‌های جراحی قابل جذب طبیعی (CATGUT)

این نوع نخ‌ها  به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • نخ‌های ساده یا پلین (PLAIN)
  • کرومیک (CHROMIC)
  • کلاژن (COLLAGEN)

1) نخ‌های ساده یا پلین

این نوع نخ‌ها از مواد کلاژنی که از زیر مخاط روده گوسفند یا بافت سروزی روده گاو بدست می‌آیند، تولید می‌‍شود. در فاصله بین ۷ تا ۱۴ روز قدرت کششی خود را از دست می‌دهند و شروع به جذب در بافت‌های بدن می‌کنند و در فاصله ۷۰ روز بطور کامل جذب بدن می‌شوند. در مورد همه نخ‌های قابل جذب، هرچه قطر نخ افزایش یابد مدت زمان جذب نخ نیز افزایش می‌یابد. نخ‌های ساده بیشتر در سطوح کم عمق بدن و برای دوختن سطوح زیر جلدی استفاده می‌شوند. همچنین در جراحی‌های زیبایی و پلاستیک نیز می‌توان از این نوع نخ‌های برای دوختن پوست استفاده کرد.

2) نخ‌های کرومیک

نخ‌های کرومیک در اصل همان نخ‌های ساده هستند که در نمک کرومیک قرار گرفته‌اند و مدت زمان جدب آن‌ها افزایش یافته است. معمولاً در فاصله بین ۱۴ تا ۲۸ روز قدرت کششی خود را از دست می‌دهند و در فاصله ۹۰ روز بطور کامل جذب بدن می‌شوند. از این نخ‌ها می‌توان در نقاط عمیق‌تر بدن برای بستن سر رگ‌ها و دوختن عضلات استفاده کرد.

3) نخ‌های کلاژن

این نوع نخ‌ها از فیبرهای کلاژن تاندون گاو تهیه می‌شوند و قابلیت انعطاف بالایی دارند و بیشتر در عمل‌های جراحی چشم کاربرد دارند.

نخ‌های جراحی قابل جذب مصنوعی

این نوع نخ ها، شامل نخ‌های ویکریل یا پلی گلاکتین می‌باشند. مدت زمان جذب این نوع از نخ‌ها حدود ۶۰ تا ۹۰ روز می‌باشد و پس از دو هفته حدود ۶۵٪ و پس از سه هفته حدود ۴۰٪ قدرت کششی خود را حفظ می‌کنند. این نوع نخ‌ها اصطکاک کمتری را با نسوج ایجاد می‌کنند و فرایند بخیه زنی با این نوع نخ‌ها راحت‌تر انجام می‌گیرد. همچنین این نوع نخ‌ها نسبت به نخ‌های کرومیک و ساده هم سایز خود قدرت استحکام بالاتری دارند و می‌توان در سایزهای کوچکتر قدرت استحکام بیشتری را در موضع ایجاد کرد. از این نوع نخ‌ها می‌توان در عمل‌های چشم و کلیه و برای بستن پوست استفاده کرد.

نخ‌های غیر قابل جذب در برابر تجزیه شدن مقاومت نشان می‌دهند و به هیچ وجه جدب بافت‌های بدن نمی‌شوند. به همین دلیل بعد از کامل شدن فرایند ترمیم حتماً باید کشیده شود وگرنه باعث بروز مشکلات و حتی عفونت می‌شود. این نوع نخ‌ها نیز یا از مواد طیبیعی ساخته می‌شوند یا از پلیمرهای مصنوعی. در ادامه می‌توانید انواع نخ‌های غیر قابل جذب را مشاهده نمایید.

نخ‌های جراحی غیر قابل جذب طبیعی

این نوع نخ‌ها شامل:

  • نخ‌های سیلک خالص (Virgin Silk)
  • سیلک روکش دار (Dermal Silk)
  • پنبه‌ای (Cotton)
  • کتانی (Linen)

می‌باشند.

1) نخ‌های سیلک

نخ‌های سیلک (ابریشمی) از مواد پروتئینی بنام فیبروئین ساخته شده‌اند و علیرغم اینکه جزو نخ‌های غیرقابل جذب هستند ولی بعد از مدتی مقاومت کششی خود را از دست می‌دهند و معمولاً برای مواقعی که نیاز به کشش دائمی می‌باشد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. از این نوع نخ‌ها می‌توان در انواع عمل‌های جراحی چشم، مغز و اعصاب، قلب و عروق استفاده کرد. خیس شدن این نخ‌ها باعث کاهش مقاوت کششی آن‌ها می‌شود. نخ‌های سیلک خالص بصورت چند رشته‌ای می‌باشند و برای دوختن بافت‌های نرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده عمده این نوع نخ در عمل‌های چشم می‌باشد. در نخ‌های سیلک روکش دار در اصل روکشی از سیلک به کمک ژلاتین و مواد پروتئینی تهیه می‌شود و روی رشته‌های نخ قرار می‌گیرد. کشش این نوع نخ‌ها از نخ‌های سیلک خالص بیشتر است و همچنین کشیدن این نوع نخ‌ها نیز آسان‌تر می‌باشد. معمولاً از این نوع نخ بیشتر برای بخیه پوست استفاده می‌شود.

2) نخ‌های پنبه ای

این نوع نخ‌ها از فیبرهای سلولوزی طبیعی ساخته شده اند. با خیس کردن این نخ‌ها برعکس نخ‌های سیلک قدرت استحکام آن‌ها افزایش می‌یابد (حدود ۱۰٪) و معمولاً قبل از شروع فرایند بخیه این نوع نخ‌ها را خیس می‌کنند. این نوع نخ‌ها بصورت تابیده شده و چند رشته‌ای ساخته می‌شوند.

3) نخ‌های کتانی

نخ‌های کتانی در بین تمام نخ‌های غیر قابل جذب کمترین قدرت استحکام را دارند و بیشتر در جراحی دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع نخ‌ها از فیبر خام کتان و بصورت تابیده شده روی هم ساخته می‌شوند. همچنین به منظور انعطاف‌پذیر شدن این نخ‌ها روکش‌های مخصوصی روی آن‌ها کشیده می‌شود تا راحت‌تر وارد بافت شوند.

انواع مختلف نخ‌های جراحی را می‌توانید از جدول زیر مشاهده کنید.

کشورها و تولید کننده‌های نخ جراحی

نخ‌های جراحی تنوع بسیار زیادی از نظر جنس، سایز، رنگ، نوع و… دارند. شرکت‌ها و برندهای بسیار زیادی در جهان موجود هستند که انواع نخ‌ها را با نام‌گذاری مخصوص خود تولید و عرضه می‌کنند. در ادامه برخی از معروف‌ترین شرکت‌ها و برندهای تولید کننده نخ‌های جراحی را مشاهده می‌کنید.

تولید کننده‌های نخ جراحی در کشور آمریکا (نخ‌های جراحی ساخت آمریکا):

1- شرکت اتیکون آمریکا (Ethicon-Johnson & Johnson) | بازدید سایت رسمی شرکت

2- شرکت کلسوت آمریکا (Kollsut) | بازدید سایت رسمی شرکت

3- برند لوک آمریکا (Look) | بازدید سایت رسمی شرکت

تولید کننده‌های نخ جراحی در کشور آلمان (نخ‌های جراحی ساخت آلمان):

1- شرکت بی‌بران آلمان (B Braun) | بازدید سایت رسمی شرکت

2- شرکت لینکس آلمان (Linx) | بازدید سایت رسمی شرکت

تولید کننده‌های نخ جراحی در کشور ایران (نخ‌های جراحی ساخت ایران):

1- شرکت سوپامدیکال (Supamedical) | بازدید سایت رسمی شرکت

2- برند سوچرز (Sutures) | بازدید سایت رسمی شرکت

تولید کننده‌های نخ جراحی در کشور بلژیک (نخ‌های جراحی ساخت بلژیک):

1- شرکت SMI| بازدید سایت رسمی شرکت

 

در ادامه جدول اسامی و مشخصات برخی از تولید کنندگان شناخته شده‌ی نخهای جراحی در بازار ایران

راهنمای اسامی و مشخصات نخهای جراحی برندهای مختلف