راهنمای کاربردی محصولات زیر انداز و البسه یکبار مصرف

-جراحی راهنمای کاربردی - زیرانداز و البسه یکبار مصرف

مطمئنا گذر شما هم به برخی از بیمارستان‌ها و یا مراکز درمانی خورده است. اگر کمی به لباس برخی از بیماران، پرستاران و یا کادر درمان دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که برخی از آن‌ها از البسه یکبار مصرف استفاده می‌کنند. این البسه‌ها به صورت کاملا استریل و برای استفاده در محیط‌هایی که قصد دارند به دور از هرگونه میکروب باشند، تولید می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم تا تمامی نکاتی که در خصوص زیر انداز و البسه یکبار مصرف و رول ملحفه و به طور کلی زیرانداز و البسه یکبار مصرف نیاز است بدانید را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه استفاده از زیرانداز و البسه یکبار مصرف

لباس‌های یکبار مصرف و جراحی بیش از یک صده است که توسط پزشکان و جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر چند که این البسه یکبار مصرف امروزه به عنوان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات محافظتی استفاده می‌شود، اما تا سال ۱۸۰۰ روپوش‌های جراحی و لباس‌های یکبار مصرف در اتاق‌های عمل مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. در آن زمان، جراحان عمل‌های خودشان را در یک سری اتاق‌های بزرگ مانند سالن‌های آمفی تئاتر انجام می‌دادند.

حتی در اتاق‌های عمل، تماشاگرانی برای نظارت و تماشای عمل جراحی انجام شده حضور داشتند. جراحان بیشتر لباس‌های معمولی خود را می‌پوشیدند و تنها از یک پیش بند، شبیه به پیش بندهای قصابی استفاده می‌کردند. بدین وسیله از لباس‌های خودشان در برابر لکه‌های خون، محافظت می‌نمودند. در سال ۱۸۶۷ بود که مقالات بسیار زیادی در خصوص جراحی‌های ضد عفونی منتشر شد و جراحان را تشویق کرد تا برای جلوگیری از انواع آلودگی ها، از دستکش‌های استریل و تمیز استفاده کنند.

بعد از این زمان بود که کم کم جراحان به سمت استفاده از لباس‌های تمیز استریل شده گام برداشتند. اما این اتفاق تا اواخر قرن ۱۹، یعنی سال ۱۹۷۰ به صورت کامل رخ نداد. در این زمان کم کم از لباس‌های مخصوص برای انجام عمل‌های جراحی استفاده می‌شد. این لباس‌ها از جنس پنبه بوده و می‌توانستند به صورت چندباره مورد استفاده قرار گیرند. رفته رفته با پیشرفت علم، البسه یکبار مصرف جای این گونه از لباس‌های چند بار مصرف را در اتاق‌های عمل گرفت.

آشنایی با البسه یکبار مصرف بیمارستانی

زمانی که در خصوص لباس‌های بیمارستانی صحبت می‌کنیم، اولین نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، این نکته خواهد بود که تمامی مواد و لباس‌ها باید استریلیزه باشند. ورود هرگونه باکتری و میکروب به بیمارستان ممکن است برای بیماران بستری شده خطرناک باشد. از این رو لباس‌هایی که توسط بیماران و یا کادر درمان پوشیده می‌شود، لباس‌های یکبار مصرف است. این لباس‌های کاربردی به عنوان یکی از مهمترین عوامل برای جلوگیری از انتقال عفونت در اینگونه از محیط‌ها هستند.

البسه یکبار مصرف بیمارستانی علاوه بر اینکه باعث پاکیزگی هرچه بیشتر محیط بیمارستان می‌شوند، مزایای دیگری هم دارند. برای مثال می‌توانند در هزینه‌هایی مثل مواد شوینده، نیروی انسانی، هزینه‌های شستشو و… صرفه جویی کنند. البته این گونه از البسه یکبار مصرف را بیشتر در محیط‌هایی از بیمارستان می‌پوشند که به هیچ عنوان نباید میکروب و یا باکتری به درون آن‌ها نفوذ پیدا کند. از مهمترین این محل‌ها می‌توان به اتاق‌های عمل اشاره کرد.

لباس‌هایی که توسط دکترها، پرستاران و بیماران در اتاق عمل پوشیده می‌شود، باید جز البسه یکبار مصرف باشند. این البسه استریل شده با دو نام‌گان جراحی وشان استریل شناخته می‌شوند. حال ممکن است بپرسید که دلیل این تفاوت در نام‌گذاری چیست؟ باید بگوییم که البسه یکبار مصرفی که توسط بیمار در اتاق عمل پوشیده می‌شود، شان و به البسه یکبار مصرفی که توسط پزشکان در اتاق عمل پوشیده می‌شود، گان می‌گویند.

ابعاد البسه یکبار مصرف بیمارستانی

همانطور که شاید شما هم بدانید، البسه و یا لباس‌های یکبار مصرف بیمارستانی را در یک سایز و اندازه تولید نمی‌کنند. این البسه در سایزهای مختلفی برای بزرگسالان و کودکان تولید می‌شوند. به عنوان مثال البسه یکبار مصرفی که به عنوان لباس‌های بیمارستانی برای بزرگسالان استفاده می‌شود، از پارچه‌های ۳۸ گرمی استاندارد تولید شده است. به صورت معمول تنها تفاوتی که در البسه یکبار مصرف بزرگسالان وجود دارد، تفاوت در اندازه و یا ارتفاع آن هاست.

برای مثال، لباس‌هایی که برای پوشیدن در اتاق MRI ساخته شده اند، تنها تا کمر فرد بیمار است. این در حالی است که البسه یکبار مصرف بیماران، مانند ست بیمار و یا گان، که دارای کلاه و شلوار است، به صورت سایز آزاد و یا به اصطلاح دیگر، فری سایز تهیه می‌شوند. معمولاگان‌ها دارای ارتفاعی به اندازه ۱۵۵ تا ۱۲۰ سانتی متر هستند و تا قسمت بالایی زانو را پوشش می‌دهند. قسمت پشتی‌گان‌ها را به صورت باز طراحی می‌کنند تا بسته به سایز بیمار بتوان آن را به سادگی تنظیم کرد.

چرا البسه یکبار مصرف بیمارستانی را به رنگ سبز و آبی تولید می‌کنند؟

اگر دقت کرده باشید، البسه یکبار مصرف بیمارستانی را تنها در دو رنگ آبی و سبز تولید می‌کنند. شاید این سوال هم برای شما ایجاد شده باشد که چرا البسه بیمارستانی را تنها در دو رنگ آبی و سبز تهیه می‌کنند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که رنگ سبز و آبی باعث می‌شود که دید جراح و یا پزشک بازتر شود و چشم او نسبت به رنگ قرمز حساس گردد. درواقع این دو رنگ موجب می‌گردند که چشم جراح رنگ قرمز را در محیط جراحی بهتر ببیند.

اگر چشم پزشک و جراح در ابتدا به رنگ‌های سبز و آبی برخورد داشته باشد، می‌تواند به راحتی رد خون و اشیا قرمز رنگ را به راحتی پیدا کند. بدین صورت دقت او در هنگام عمل بیشتر خواهد شد. هر چند که این دو رنگ باعث آرامش هرچه بیشتر بیمار و پزشک می‌شوند. با تولید البسه یکبار مصرف بیمارستانی به این دو رنگ، به سادگی می‌توان اضطراب و نگرانی را از بیمار و پزشک دور کرد.

12-Copy-4-2 راهنمای کاربردی - زیرانداز و البسه یکبار مصرف

چگونه ازشان‌ها استفاده می‌کنند؟

همانطور که پیش‌تر از این اشاره کردیم، شان‌ها البسه یکبار مصرفی هستند که بیمار را در اتاق‌های جراحی می‌پوشاند. این‌شان‌ها باید به گونه‌ای استفاده شوند که خللی در انجام عمل جراحی برای پزشک ایجاد نکنند. برای مثال باید به گونه‌ای بر روی بیمار و یا میز قرار بگیردند که لبه این البسه دست پرستار و یا جراح را به خوبی بپوشاند. در این حالت باید تنها قسمت زیرین‌شان با بدن بیمار و یا میز در تماس قرار گرفته باشد.

همچنین باید در زمان پهن کردن این البسه یکبار مصرف هم دقت زیادی به خرج داد. در واقع این‌شان‌ها را باید به گونه‌ای پهن کرد که از بالا با چراغ اتاق عمل و از قسمت پایین با مواد غیر استریل و آلوده، تماس پیدا نکند. شان‌ها جز البسه کاملا استریل شده محسوب می‌شوند، اما نه قسمت انتهایی که از سطح میز پایین‌تر قرار می‌گیرد. این قسمت ازشان همیشه به عنوان یک قسمت آلوده شناخته می‌شود. همچنین البسه یا شانی که در اتاق عمل استفاده می‌شود، نباید هیچگونه پارگی و یا آلودگی بر روی خود داشته باشد.

انواع مختلف‌ زیرانداز و البسه یکبار مصرف

شان‌ها هم مانند هر البسه یکبار مصرفی دارای انواع مختلفی هستند. علاوه بر تفاوت در اندازه، شان‌ها را بسته به نوعشان هم تقسم می‌کنند. از مهمترین انواع‌شان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شان‌های ساده

از این مدل ازشان‌ها بیشتر برای پوشاندن میزی که انواع لوازم جراحی بر روی آن قرار گرفته شده است، استفاده می‌کنند. همچنین‌شان‌های ساده برای پوشاندن تخت‌های اتاق عمل و یا بخش‌هایی از بدن فرد بیمار هم، کاربرد دارند.

 • شان مایو

این مدل ازشان‌ها مانند رو بالشی برای انداختن بر روی میز مایو و یا سینی مایو استفاده می‌شوند.

 • شان‌های بزرگ سوراخ دار

این مدل ازشان‌ها هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرند که جراح قصد داشته باشد تمام بدن شخص بیمار را به جز قسمتی که قصد جراحی دارد، بپوشاند.

 • شان‌های مخصوص پا

ازشان‌های مخصوص پا در عمل‌های جراحی مانند جراحی دستگاه تناسلی و ادراری و یا جراحی‌های مقعدی استفاده می‌کنند.

استریل‌سازی لباس‌های بیمارستانی

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که هر البسه و یا لوازم و تجهیزات بیمارستانی باید داشته باشند، استریل بودن آن هاست. این عمل باید به کمک دستگاه‌های استریل‌سازی و با استفاده از مواد مرغوب و باکیفیت انجام گیرد. همچنین سازمان‌های بهداشتی باید نظارت بسیار سختگیرانه‌ای را بر روی استریل‌سازی انواع تجهیزات بیمارستانی داشته باشند. همچنین مراحل استریل‌سازی باید تا بخش بسته‌بندی محصول نیز ادامه پیدا کند.

البته جا دارد به این قسمت اشاره داشته باشیم که تنها محیط‌های بیمارستانی نیستند که از البسه یکبار مصرف استفاده می‌کنند. بلکه در صنایع مختلف شیمیایی و هسته‌ای نیز از البسه یکبار مصرف استریل بهره برده می‌شود. این صنایع نیز در یک محیط کاملا ایزوله فعالیت می‌کنند و از همین رو به البسه یکبار مصرف استریلیزه نیاز دارند.

اما تفاوت لباس‌هایی که در صنایع مختلف استفاده می‌شود با لباس‌های بیمارستانی در این نکته است که این لباس‌ها دارای وزن و مقاومت بیشتری از لباس‌های بیمارستانی هستند. همین نکته به خوبی قیمت بالاتر این البسه یکبار مصرف را در برابر لباس‌های یکبار مصرف بیمارستانی به خوبی نشان می‌دهد.

انواع مختلف البسه یکبار مصرف بیمارستانی

تا بدین جا، با دو نمونه از مهمترین البسه یکبار مصرف بیمارستانی آشنا شدید. این البسه که با نام های‌شان وگان شناخته می‌شوند، کاربرد بسیار زیادی در بیمارستان‌ها به خصوص در اتاق عمل‌ها دارند. اما باید بدانید که این دو، تنها البسه یکبار مصرفی نیستند که در بیمارستان‌ها و یا محیط‌های ایزوله از آن‌ها استفاده می‌کنند. تنوع محصولات و البسه‌های یکبار مصرف بسیار بالا می‌باشد.

این البسه علاوه بر استفاده توسط پزشکان، جراحان، پرستاران، بیماران توسط افراد مختلف دیگر که در صنایع مختلف فعالیت می‌کنند، استفاده می‌شوند. از دیگر البسه یکبار مصرف می‌توان به پیراهن یکبار مصرف، کلاه یکبار مصرف، پک‌های استریل جراحی، روبالشی یکبار مصرف،  رول ملحفه ای، زیرانداز و… اشاره کرد. ما در ادامه به صورت کامل در خصوص زیرانداز و رول ملحفه‌ای نیز صحبت خواهیم کرد.

از مهمترین این لباس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لباس یکبار مصرف سی تی اسکن و MRI

این مدل از البسه یکبار مصرف بیمارستانی از کلاه، پیراهن و شلوار تشکیل شده اند. وظیفه این لباس‌ها که از گرماژهای ۳۸ به بالا تهیه شده‌اند این است که بدن بیمار را به صورت کامل هنگامی که در زیر دستگاه قرار گرفته است، بپوشاند.

 • لباس یکبار مصرف کولونوسکوپی

این مدل از البسه یکبار مصرف، بیشتر به صورت غیر استریل تولید می‌شوند، زیرا در اتاق‌های ایزوله کاربرد آن چنانی ندارند. لباس کولونوسکوپی از یک پیراهن و شلوار تشکیل شده است که شلوار آن از ناحیه خشتک، قابلیت باز شدن دارد. می‌توان دوربین را برای مشاهده روده بزرگ از این قسمت شلوار وارد بدن بیمار کرد.

 • لباس یکبار مصرف آستینچه

این مدل از البسه یکبار مصرف را بیشتر در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی و دارویی استفاده می‌کنند. آستینچه از دو عدد آستین یکبار مصرف تولید شده است که در قسمت ابتدایی و انتهایی ان از دو عدد کش نازک برای نگهداری و قرار گرفتن آن بر روی آستین، بهره برده شده است. این البسه را در هنگام کار در بخش‌های مختلف دارویی و غذایی استفاده می‌کنندو از قسمت مچ کارکنان تا قسمت بازوهای آن‌ها را در بر می‌گیرد.

 • پاپوش‌های یکبار مصرف

این مدل از پاپوش‌ها را مسلما مشاهده کرده اید. درواقع این پاپوش‌ها همان کاورهای کفشی هستند که در بیمارستان‌ها و در قسمت ICU، در صنایع مختلف و یا حتی در موزه‌ها باید به پا کنید. پاپوش‌های یکبار مصرف را در دو مدل مشمایی و پارچه‌ای تولید و روانه بازار می‌کنند.

 • کلاه یکبار مصرف

این کلاه‌های یکبار مصرف را در انواع مختلف تولید می‌کنند. کارکرد اصلی این کلاه‌ها در بیمارستان‌ها و صنایع مختلف این است که از ورود موی آلوده به محیط جلوگیری کند. از مهمترین مدل‌های کلاه‌های یکبار مصرف می‌توان به کلاه‌های آکاردئونی، کلاه‌های بیمار و جراح، کلاه‌های یکبار مصرف دور کش و… اشاره کرد.

 • رول ملحفه‌ای یکبار مصرف

ملحفه‌های یکبار مصرف را به صورت رول ملحفه‌ای تولید می‌کنند. این رول ملحفه‌ای بیشتر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای رعایت بهداشت نیاز است تا بعد از مراجعه هر بیمار، ملحفه‌ها تعویض گردند. از این رو رول ملحفه‌ای در این مراکز کاربرد زیادی دارند. رول‌های ملحفه‌ای را در اندازه و سایزهای گوناگون و در گرماژهای مختف تولید می‌کنند.

 • زیرانداز یکبار مصرف

زیرانداز یکبار مصرف نیز از آن لوازم و تجهیزاتی است که به صورت گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این البسه یکبار مصرف برای استفاده در بیمارستان‌ها و برای بیمارانی که قابلیت جابجایی ندارند، برای سالمندان و حتی نوزادان کاربرد دارند.

در بسته‌بندی البسه یکبار مصرف چه نکته‌هایی را باید رعایت کرد؟

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، یکی از مهمترین قسمت‌های تولید البسه یکبار مصرف مانند رول ملحفه‌ای و یا زیر انداز، قسمت بسته‌بندی آن هاست. از این رو که این البسه را به صورت کاملا استریل تهیه می‌کنند، باید در بسته‌بندی آن‌ها هم نکات ویژه‌ای رعایت شود تا دچار آلودگی نشوند. یکی از تقاوت‌های عمده بسته‌بندی این البسه، کمک گرفتن از دستگاه‌های مکانیزه به جای بسته‌بندی با دست است.

این بسته‌بندی در اتاق‌هایی با نام اتاق کلین روم (Clean room) انجام می‌گیرد که به صورت کامل استریل هستند. همین نحوه بسته‌بندی ویژه موجب شده است تا دوام البسه یکبار مصرف به جای ۲ تا ۳ هفته، به ۲ تا ۳ سال افزایش پیدا کند.

رول ملحفه‌ای چیست؟

در این قسمت از مطلب، قصد داریم تا شما را با یکی از مهمترین و پر کاربردترین البسه یکبار مصرف آشنا کنیم. رول‌های ملحفه‌ای از منسوجات بافته نشده‌ای ساخته شده‌اند که دارای لطافتی بی‌نظیر و مقاومتی بالا هستند. این رول‌ها می‌توانند باعث بالا بردن سطح بهداشت در مکان‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، بشوند.

به صورت کلی از رول ملحفه‌ای برای بیمارستان ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری از بیماران، مراکز نگهداری از سالمندان، هتل ها، مهمانخانه ها، هواپیماها، قطارها و همچنین مکان‌هایی عمومی که می‌خواهند با رعایت اصول بهداشتی از آلوده شدن جلوگیری کنند، استفاده می‌شوند. از مهمترین ویژگی رول ملحفه‌ای هم می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری، تعمیر و شستشو اشاره کرد.

12-Copy-4-2 راهنمای کاربردی - زیرانداز و البسه یکبار مصرف

ویژگی‌های استفاده از رول ملحفه ای

یکی از تجهیزاتی که با پیشرفت علم، تحت تاثیر بسزایی قرار گرفته است، رول‌های ملحفه‌ای هستند. این رول‌ها دارای سبکی بسیار زیاد و نرمی و لطافت مناسبی بوده و به سادگی قابلیت برش دارند. از این رو می‌توانند خدمات شایانی را به کاربران مختلف در مکان‌های مختلف ارائه کنند. به صورت معمول رول ملحفه‌ای یکبار مصرف را از اسپان باند تولید می‌کنند. اسپان باند دارای خصوصیت ضد آب بوده و لطافت زیادی دارد.

اگر قصد خرید رول ملحفه‌ای را دارید، باید بدانید که این تجهیزات را می‌توانید هم به صورت رول و هم به صورت ساده یا روتختی تهیه کنید. البته نوع رولی آن، دارای طرفداران و کاربرد بیشتری است. تولید کنندگان رول‌های ملحفه ای، این تجهیزات را در رنگ ها، سایزها و اندازه‌های گوناگونی تولید و به بازار عرضه می‌کنند. همچنین جا دارد اشاره کنیم رول ملحفه‌ای در دو نوع ساده و پرفراژدار موجود است. از مهمترین ویژگی‌های این رول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبکی بسیار مناسب
 • حجم کم
 • نرمی و لطافت بالا
 • سازگاری کامل با پوست انسان
 • بدون وجود پرز
 • ضد حساسیت
 • یکبار مصرف و آنتی استاتیک

کاربردهای مختلف رول ملحفه‌ای چیست؟

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، از رول ملحفه‌ای می‌توان در مراکز بیمارستانی و درمان، قطارها، هواپیماها، مهمانسراها، هتل‌ها و هرکجا که نیاز به رعایت بهداشت احساس می‌شود، استفاده کرد. این رول‌ها دارای سایزبندی مختلف بوده و از مهمترین مزیت‌های آن‌ها می‌توان به قدرت جذب بالای رطوبت اشاره کرد. همین مزیت موجب گردیده است تا از رول ملحفه‌ای برای نگهداری کودکان و نوزادان نیز استفاده شود.

در کنار این استفاده، از این رول‌ها در مراکز نگهداری سالمندان هم استفاده می‌کنند. بیمارانی که نیازمند استراحت طولانی مدت بر روی تخت‌های بیمارستانی و یا تخت‌های منزل هستند هم می‌توانند از این رول‌های ملحفه‌ای استفاده کنند. این رول‌ها در سایزهای ۱۷ تا ۴۰ در بازار موجود می‌باشند و دارای طول و عرض خوبی هستند. به صورت کلی طول رول ملحفه‌ای برابر ۴۰ میلی متر و عرض آن می‌تواند سایزها و اندازه‌های گوناگونی داشته باشد که با توجه به گرماژ آن‌ها متغییر است.

مزیت‌های رول ملحفه‌ای چیست؟

تا بدین جای مطلب به خوبی با کاربرد، ویژگی‌ها و خواص رول ملحفه‌ای یکبار مصرف آشنا شدید. اکنون می‌خواهیم در خصوص مزایای استفاده از این تجهیزات و البسه یکبار مصرف صحبت کنیم. از مهمترین مزایای استفاده از رول ملحفه‌ای یکبار مصرف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حجم کم و قیمت مقرون به صرفه آن ها
 • بدون نیاز به شستشو
 • کاهش هزینه‌های نگهداری
 • قابلیت جذب بالای رطوبت
 • استفاده ساده و آسان

آشنایی با مفهوم گرماژ رول ملحفه ای

ممکن است شما هم با خواندن این مطلب با مفهومی آشنا شده باشید که بخواهید بدانید منظور از آن چیست. گرماژ مفهومی است که به معنای ضخامت کار است. ملحفه‌هایی که دارای گرماژ ضخیم هستند از بهترین نوع ملحفه‌های رولی می‌باشند. می‌توانید از این ملحفه‌ها به عنوان یک روتختی یکبار مصرف استفاده کنید که هیچگونه پرزی نداشته باشند. از سوی دیگر این ملحفه‌های رولی دارای حجم پایینی بوده و هزینه دوخت و دوز و همچنین هزینه شستشوی بسیار پایینی هم دارند.

از دیگر ویژگی‌های ملفحه رولی گرماژ ضخیم می‌توان به قابلیت برش آسان آن اشاره کرد. این مدل از ملحفه‌ها را بیشتر در رنگ‌های سفید تولید می‌کنند. اما باید بدانید که می‌توانید در بازار، رنگ‌های سبز و یا صورتی آن‌ها را هم پیدا کنید.

آشنایی با زیراندازهای بهداشتی (UnderPad) و یکبار مصرف

زیر اندازهای بهداشتی و یکبار مصرف که با نام زیرانداز بیمارستانی و یا دروشیت نیز شناخته می‌شوند، یکی از پرمصرف‌ترین البسه یکبار مصرف هستند. افرادی که ممکن است نوزاد، بیمار و یا سالمندی را در خانه داشته باشند، می‌توانند از زیرانداز بهداشتی استفاده کنند. این زیر اندازها یکی از البسه‌های یکبار مصرف بیمارستانی هستند که می‌توان از آن‌ها حتی در منازل هم به سادگی استفاده کرد.

در طراحی برخی از زیراندازهای بهداشتی از یک سری برجستگی‌های مختلف استفاده شده است که باعث ثابت ماندن خود زیرانداز و همچنین جلوگیری از تکان خوردن بیش از حد آن در زیر بیمار می‌شود. یکی از استفاده‌های دیگر این دروشیت ها، استفاده برای نوزادان و کودکان است. مادران می‌توانند به هنگام تعویض پوشک نوزاد خود، برای جلوگیری از شیوع آلودگی از این دروشیت‌ها بهره ببرند. استفاده کردن از زیراندازهای بهداشتی بسیار آسان بوده و می‌تواند در مصرف آب هم صرفه جویی کند.

در کنار تمامی این موارد، زیر اندازهای بهداشتی حتی برای کسانی که در خانه از یک حیوان خانگی مانند سگ و یا گربه هم نگهداری می‌کنند، کاربرد دارد. به صورت کلی استفاده کردن از این البسه یکبار مصرف می‌تواند باعث حفظ بهداشت و سلامتی خانواده شده و از شیوع آلودگی و انتقال بیماری جلوگیری کند. البته نباید کاربرد دروشیت‌های بهداشتی را در نظافت هرچه سریعتر و آسان‌تر نیز فراموش کرد.

ویژگی‌های مختلف زیرانداز بهداشتی

شاید تا بدین جا شما هم با ویژگی‌های مختلف یک زیرانداز بهداشتی آشنا شده باشید. این تجهیزات به دلیل جنس و ماهیت ساخت آن‌ها دارای ویژگی‌های زیادی بوده و می‌توانند وظایف خواسته شده از آن‌ها را به خوبی به سرانجام برسانند. از مهمترین ویژگی‌های یک زیرانداز بهداشتی مناسب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از انتقال رطوبت بیمارانی که دارای بی‌اختیاری ادرار هستند.
 • ممانعت از انتقال رطوبت نوزادان و یا کودکانی که دارای شب ادراری هستند.
 • جلوگیری از انتقال رطوبت و ترشحاتی که در هنگام عمل جراحی رخ می‌دهد.
 • ممانعت از انتقال ترشحات به هنگام شستشوی زخم ها
 • جلوگیری از منتقل شدن ترشحات در هنگام زایمان
 • قابلیت استفاده برای افرادی که دارای ضعف جسمانی هستند و توانایی تحرک پایینی دارند.
 • دارای بافتی نرم و ابریشمی
 • شامل کناره‌های مخصوص برای جلوگیری از انتقال مایعات
 • دارای سطح زیرین غیر لغزنده
 • قابلیت کشسانی در سطح زیرین
 • مقاومت بالا در برابر پارگی

12-Copy-4-2 راهنمای کاربردی - زیرانداز و البسه یکبار مصرف

نحوه کار زیرانداز بهداشتی چگونه است؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که یک زیرانداز و یا دروشیت چگونه می‌تواند از نفوذ رطوبت جلوگیری کند؟ باید بگوییم که زیر اندازها و یا دروشیت‌ها را از مواد پتروشمی تولید می‌کنند؛ زیرا در لایه‌های تولید شده این زیر اندازهای بهداشتی از یک لایه‌ی نازک پلاستیکی استفاده شده است. این لایه پلاستیکی که در تولید و ساخت دروشیت مورد استفاده قرار گرفته است باعث جلوگیری از نفوذ آب و یا رطوبت‌های مختلف به سطح زیرین خود خواهد شد.

به علاوه این لایه پلاستیکی در تولید زیر اندازهای بهداشتی از یک پودر جاذب نیز استفاده می‌کنند. این پودر جاذب نیز یکی از دلایلی است که می‌تواند بر روی جذب رطوبت از سوی دروشیت تاثیر بسزایی بگذارد. البته میزان به کار بردن این پودر در زیر اندازهای یکبار مصرف متفاوت است. پودر جذب موجود در دروشیت‌های بهداشتی از ۳ گرم به بالا می‌باشد و هرچه این میزان افزایش پیدا کند، به طبع قابلیت جذب این البسه یکبار مصرف نیز افزایش پیدا می‌کند.

البته باید به این نکته توجه بسیار زیادی بکنید که نوع و جنس پودر جذب به کار رفته در دروشیت و یا زیرانداز بهداشتی شما چیست؛ زیرا این ماده به صورت مستقیم بر روی کیفیت کار و همچنین قیمت زیرانداز بهداشتی شما تاثیر مستقیم می‌گذارد.

لزوم استفاده از البسه یکبار مصرف چیست؟

تا بدین جای مطلب با البسه‌های مهم یکبار مصرف مانند لباس‌های بیماران و پزشکان (گان و شان)، زیرانداز یا دروشیت بهداشتی و همچنین رول ملحفه‌ای آشنا شدید. اکنون ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که دلیل استفاده از این البسه یکبار مصرف چیست؟ چه ویژگی‌هایی در این البسه یکبار مصرف وجود دارد که در البسه‌های چندبار مصرف وجود ندارد؟ در پاسخ به این سوال، می‌توان به دو نکته بسیار مهم و حیاتی زیر اشاره کرد:

 • رعایت هرچه بیشتر موازین بهداشتی

رعایت بهداشت، یکی از مهمترین مواردی است که به کمک البسه یکبار مصرف می‌توان به آن دست پیدا کرد. استفاده از البسه‌های یکبار مصرف می‌تواند ضریب امنیت بهداشتی را در مکان‌های مورد استفاده و همچنین کارکنان موجود در آن محل افزایش دهد. در بسیاری از موارد دیده شده است که آلودگی ها، میکروب‌ها و یا باکتری‌ها حتی بعد از شستشوی چندین و چند باره البسه چندبار مصرف، از بین نرفته است.

همین آلودگی‌ها به راحتی می‌توانند از طریق البسه چندبار مصرف گسترش پیدا کنند. در صورتی که با استفاده از البسه یکبار مصرفی مانند زیرانداز یا دروشیت و رول ملحفه‌ای می‌توان به سادگی از شیوع و گسترش هرگونه آلودگی جلوگیری کرد و میزان خطرات ناشی از آن را به حداقل رساند.

 • صرفه جویی‌های اقتصادی

یکی دیگر از مهمترین دلایل استفاده از زیرانداز و البسه یکبار مصرف، صرفه اقتصادی مناسب آن هاست. شاید در نگاه اول خرید تجهیزات و البسه چندبار مصرف ارزان‌تر به نظر برسد، اما فراموش نکنید که در استفاده دراز مدت هزینه‌های سنگینی را بر روی دوش استفاده کنندگان قرار خواهند داد. هزینه‌هایی مانند نگهداری رختشوی خانه، هزینه‌های مربوط به خیاطی، هزینه‌های آب، برق، مواد مختلف شوینده، مواد گوناگون ضد عفونی کننده و… تنها بخشی از این هزینه هاست.

به تمامی این هزینه‌ها می‌توانید هزینه‌های مربوط به حقوق کارکنان و پرسنل بخش تاسیسات که وظیفه شستشو، نگهداری و یا تعمیر و حتی تولید لباس‌های چندبار مصرف را به عهده دارند هم اضافه کرد. به سادگی می‌توانید متوجه شوید که استفاده از البسه یکبار مصرف مانند زیرانداز یا دروشیت و رول ملحفه می‌تواند در کاهش هزینه‌ها نقش بسزایی ایفا کنند.

12-Copy-4-2 راهنمای کاربردی - زیرانداز و البسه یکبار مصرف

البسه یکبار مصرف به صورت کلی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند؟

تا بدین جا به ویژگی‌های مختلف هر البسه یکبار مصرف به صورت جداگانه اشاره کردیم. جا دارد که در این قسمت از مطلب به صورت کامل در خصوص ویژگی‌هایی که البسه یکبار مصرف مانند زیرانداز یا دروشیت و رول ملحفه‌ای باید داشته باشند، صحبت کنیم. همانطور که شاید متوجه شده باشید، ویژگی یکسان در تمامی این البسه‌ها جلوگیری از انتقال رطوبت و مایعات به صورت دو طرفه بود.

برای مثال یک لباس یکبار مصرف پزشک و یا بیمار هم باید از انتقال رطوبت و مایعات از سوی پزشک به بیمار و هم از بیمار به پزشک جلوگیری کند. حال در ادامه به تمامی ویژگی‌هایی که البسه یکبار مصرف باید دارا باشند، اشاره می‌کنیم.

ویژگی‌ها

 • این البسه باید در برابر انواع مایعات دارای مقاومت مناسب باشند. مواد تشکیل دهنده این البسه باید به گونه‌ای باشند تا از عبور میکروارگانسیم‌ها و ذرات ریز مایع به خوبی جلوگیری کنند.
 • باید در کنار دفع مایعات و نفوذ ناپذیری در برابر رطوبت، نفوذپذیری مناسب هوا را داشته باشند.
 • این البسه باید در برابر پارگی، سوراخ شدن و ساییدگی مقاومت بالایی داشته باشند.
 • یک البسه یکبار مصرف باید دارای کیفیت قابل قبولی باشد. یعنی هیچگونه پارگی، سوراخ شدگی و یا… در آن دیده نشود.
 • باید از مواد مناسب برای روش عقیم‌سازی آن‌ها استفاده شده باشد. مواردی مانند تابش، بخار و یا استفاده از اتیلن اکسید
 • این البسه باید مقاومت مناسبی در برابر سوختگی و آتش داشته باشند. بدین معنی که البسه یکبار مصرف باید دارای استانداردهای لازم و قابل قبولی در برابر اشتعال‌پذیری داشته باشند تا ایمن‌ترین محیط را برای بیماران و یا محیطی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، ایجاد کنند.

ویژگی‌ها

 • باید به حفظ دمای مورد نیاز بدن کاربر کمک کنند. یعنی توانایی حفظ یک محیط گرم را برای کاربر داشته باشند.
 • به هیچ عنوان نباید دارای پرز باشند.
 • این البسه نباید اجازه عبور هیچگونه گردو غبار را به خود بدهند.
 • در هنگام استفاده کمترین لغزش و یا جابه جایی را داشته باشند.
 • این البسه باید به صورت محکم بر سر جای خودشان قرار بگیرند.
 • به صورت کلی باید عاری از هرگونه ماده مضر و یا آلرژی آفرین باشند.
 • البسه یکبار مصرف باید دارای نرمی و انعطاف‌پذیری مناسبی باشند تا در هنگام استفاده موجب ناراحتی کاربر نشوند.
 • این البسه باید دارای وزنی سبک باشند.
 • البسه یکبار مصرف مانند روپوش دکترها و یا بیماران باید به حدی بزرگ و مناسب باشد که بتوان آن را از پشت بست.
 • طول بازو البسه بیمارستانی مانندگان و یاشان باید به حدی باشد تا از قرار گرفتن آستین در خارج از دستکش استریل جلوگیری کند.

ویژگی‌ها

 • باید نسبت به هزینه‌ای که برای خرید آن‌ها انجام می‌شود، سود بیشتری داشته باشند. بدین معنی که هزینه نباید در اولویت خرید قرار بگیرد.
 • باید الزامات ارگانیک را برآورده کنند. یعنی باید راحت و کاربردی باشند، آزادی حرکتی کافی داشته باشند و در صورت لزوم با تغییرات گرما و تعرق بدن سازگار باشند.
 • البسه یکبار مصرفی مانند لباس پزشکان و بیماران باید تا مچ پا بیایند و طراحی یقه‌ها و بندها به صورتی اتفاق افتاده باشد که مزاحمتی را برای فردی که از لباس استفاده می‌کند، ایجاد نکرده و حرکات او را محدود نکند.
 • از آن رو که اکثر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فضای محدودی برای نگهداری از این البسه یکبار مصرف دارند، باید به گونه‌ای طراحی و تولید شوند که با تمامی سایزها و اندازه‌های بدن سازگار باشند.
 • در کنار پوشیدن و استفاده کردن آسان، این البسه باید قابلیت دور انداختن بدون ایجاد آلودگی را داشته باشند.
 • البسه یکبار مصرف مانند رول ملحفه و زیرانداز یا دروشیت باید دوام بسیار بالایی داشته باشند تا عمر مفید خودشان را حفظ کنند.

چه مواردی را باید پیش از خرید البسه یکبار مصرف مد نظر قرار داد؟

اگر قصد خرید هرگونه البسه یکبار مصرف مانند زیرانداز یا دروشیت و یا رول ملحفه‌ای را دارید، باید به یک سری از نکات مهم دقت کنید. برای مثال در همان ابتدا باید به جنس تولیدی آن توجه کنید. البسه یکبار مصرف باید از بهترین مواد و متریال‌های تولید شده باشد تا مقاومت و عمر مفید خوبی داشته باشند. در کنار این نکته باید به سایز و اندازه‌های آن‌ها توجه کنید.

به این موارد همچنین می‌توان قیمت البسه، نحوه دوخت آن ها، استریل بودن یا نبودن، میزان قدرت در برابر نفوذ رطوبت، طرح آن ها، مقاومت البسه در برابر پارگی، میزان و قدرت آن‌ها در برابر کشش و یا سایش، استحکام و دوام البسه، میزان تهویه هوا و… را اضافه کرد. توجه کردن به این نکات مهم می‌تواند باعث شود تا شما یک خرید مطمئن و بدون دغدغه داشته باشید.

در نهایت باید عنوان کنیم که حتما البسه یکبار مصرف خودتان را از مراکز فروش معتبر و دارای گواهینامه‌های لازم و همچنین سایت‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند، انجام دهید.

12-Copy-4-2 راهنمای کاربردی - زیرانداز و البسه یکبار مصرف

نتیجه گیری

البسه یکبار مصرف جز لوازم و تجهیزاتی هستند که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهمترین این صنایع می‌توان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که وظیفه نگهداری از بیماران را به عهده دارند، اشاره کرد. البسه یکبار مصرف دارای تنوع بسیار زیادی هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به زیرانداز یا دروشیت بهداشتی، رول ملحفه ای، لباس پزشکان یا بیماران و… اشاره کرد. البسه یکبار مصرف باید ویژگی‌های زیادی داشته باشند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به مقاومت هرچه بهتر در برابر نفوذ رطوبت اشاره کرد.