راهنمای کاربردی محصولات سوند پزشکی

-جراحی راهنمای کاربردی سوند پزشکی

 راهنمای کاربردی سوند پزشکی به همراه معرفی انواع آن‌ها

سوند پزشکی چیست؟

سوند یا کاتتر ( Catheter) نوعی لوله نازک و کاملاً استریل شده است. که برای بیمارانی که با مشکل دفع ادرار روبرو هستند و به هر دلیلی نمی‌توانند ادرار خود را به‌صورت طبیعی خارج کنند، تجویز می‌شود.سوند لوله ای است، توخالی و یک بار مصرف و انعطاف پذیر که از آن برای جمع آوری ادرار بیمارانی که در دفع ادرار خود با مشکل رو به رو هستند ، استفاده می شود.

سوند نلاتون یک نوع از سوندهای پزشکی است که بالون ندارد و نسبت به انواع دیگر آن، جنس نرم‌تر و منعطف‌تری دارد تا بیماران هنگام استفاده از آن اذیت نشوند.

عموما از این نوع سوند برای نمونه گیری ادرار استفاده می شود .سوند نلاتون سرمد درمان با استفاده از تجهیزات به روز و مواد اولیه با کیفیت جز بهترین سوندهای موجود در بازار است.

انواع سوند پزشکی

ساخت سوندهای پزشکی

باید بدانید که سوندهای پزشکی اختراع جدید نیستند فقط در طول زمان پیشرفته تر شده اند و با تجهیزات و فناوری های بالاتری تولید می شوند.

سوندها (کاتترها) در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد استفاده شده است.

جنس کاتترهای ساخته شده در زمان های قدیم از برنج، مس، طلا، سرب و نقره بوده است.

نقره به خاطر داشتن خاصیت ضد عفونی کننده همچنان در بعضی از زمینه های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بنجامین فرانکلین مخترع سوند پزشکی که یک سوند از جنس نقره برای استفاده برادرش در بیماری ساخته است.فراکلین می خواست با این کار درد بیماری را برای برادرش کمتر کند.

چگونه سوند یا کاتتر درست می کنند؟

یک لوله بلند و نازک با ریختن مواد اولیه در قالب ولکانیزاسیون دمای اتاق (RTV) که به شکل و قطر دلخواه کاتتر است ساخته می شود. سپس مواد با حرارت به مدت ۰.۵ تا ۴۰ ساعت پخت می شوند. پس از خنک شدن، لوله از قالب بیرون کشیده می شود.

کاتترهای پزشکی از چه چیزی ساخته شده اند؟

کاتترها از مواد لاستیکی و غیر لاستیکی مانند سیلیکون ساخته می شوند. استفاده از نوع صحیح کاتتر مهم است و در صورت حساسیت به لاتکس از کاتتر غیر لاستیکی استفاده می شود.

سیلیکون سازگار با بافت، ضد حساسیت است و نسبت به لاتکس باعث تحریک کمتری می شود. بیماران مبتلا به آلرژی شناخته شده به لاتکس نباید با کاتتر لاتکس درمان شوند.

نکته برای کمک به کاهش درد کاتتر

کمک به کاهش درد کاتتر اگر قرار دادن کاتترهای مستقیم خیلی دردناک یا دشوار است، ممکن است به یک کاتتر نوک کوده نیاز داشته باشید. چرا کاتترهای کوده برای برخی افراد ضروری است؟ این نوع نوک منحنی درج فقط زمانی مورد نیاز است که کاتترهای نوک مستقیم کار نکنند.

چگونه می توان کاری کرد که کاتتر صدمه نبیند؟

برخی از کاتتر ها با استفاده از فرآیندی ایجاد می‌شوند که می‌تواند منجر به لبه‌های خشن و تیز ایجاد درد یا ناراحتی در حین قرار دادن شود. برای کاهش درد کاتتر ناشی از لبه های تیز، به دنبال برندهایی باشید که به این موارد دقت می کنند سوند نلاتون سرمد درمان در تولید کاتتر با سایزهای مختلف و انواع کاتتر متنوع در انتخاب به شما کمک می کند که سوند متناسب بیمار خود را انتخاب نمایید.

کاربرد انواع سوند پزشکی

از کاتترهای ادراری برای تخلیه مثانه استفاده می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه کند که از کاتتر استفاده کنید در موارد زیر: بی اختیاری ادرار (نشت ادرار یا ناتوانی در کنترل ادرار) احتباس ادرار (ناتوانی در تخلیه مثانه در صورت نیاز)

سوند نلاتون :

از این نوع سوند برای نمونه گیری ادرار استفاده می شود .

برای خرید سوند نلاتون و دریافت قیمت می توانید وارد سایت شوید.

سوند فولی:

نظارت بر خروجی ادرار در یک فرد بیمار یا مجروح

جمع‌آوری یک نمونه ادرار استریل برای اهداف تشخیصی

اختلال عملکرد مثانه، مانند پس از ترومای نخاعی (یک سوند می‌تواند به طور منظم برای کمک به ادرار بکار گرفته شود.)

مطالعه تصویربرداری از دستگاه ادراری پایین.کیسه ادرار

متصل به پا

دولیتری

پسرانه

دخترانه

این کیسه دارای شیر تخلیه هستند به همین دلیل به راحتی می‌توان آنها را باز و بیرون ریخت.

سایزبندی و رنگبندی انواع سوند و کاربرد آن ها

 • سوندهای پزشکی در سایزهای ۸، ۱۸،۱۶،۱۴،۱۲،۱۰ تولید می‌شوند. کاربرد هر سایز بستگی به سن و جثه فرد دارد. با افزایش سایز، میزان قطر خارجی آن نیز افزایش می‌یاید.
 • سوند  آبی سایز ۸ و نلاتون مشکی سایز ۱۰ بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود.
 • سوند سفید سایز ۱۲ مناسب افرادیست که تنگی پیش‌آبراه دارند.
 • سوند سبز سایز ۱۴ مناسب بانوان و کسایی که تنگی پیش‌آبراه دارند. به همین علت به سوند نلاتون زنانه نیز شناخته می‌شود.
 • سوند نارنجی سایز ۱۶ مناسب اقایان و بانوان است.
 • سوند قرمز سایز ۱۸ مناسب آقایان است.
 • معرفی سوند نلاتون سرمد درمان ( Nelaton Catheter Sarmaddarman)

سوند نلاتون محصولی‌ست که بالون ندارد و نسبت به انواع دیگر آن، جنس نرم‌تر و منعطف‌تری دارد تا بیماران هنگام استفاده از آن اذیت نشوند. سوند نلاتون سرمد درمان که به سوند معمولی یا سوند نیز معروف هستند.

معمولا از سوند نلاتون برای نمونه گیری ادرار استفاده می شود .

سوند یا کاتتر نلاتون (Nelaton Catheter) ، لوله ای نازک ، توخالی و یک بار مصرف می باشد که انعطاف پذیر بوده و از آن در جهت جمع آوری ادرار بیمارانی که در دفع ادرار خود با مشکل رو به رو هستند ، استفاده می کنند .

سوندها دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که یکی از پرمصرف ترین آن ها ، در مراکز درمانی ، سوند نلاتون می باشد.

سایزهای سوند نلاتون سرمددرمان

سوندهای نلاتون سرمددرمان برای هر سایز رنگ محصوص خود را دارد و کاربرد هر رنگ و سایز باهم متفاوت تولید شده اند.

 • سایز ۸ رنگ آبی
 • سایز ۱۰ رنگ مشکی
 • سایز ۱۲ رنگ سفید
 • سایز ۱۴ رنگ سبز
 • سایز ۱۶ رنگ نارنجی
 • سایز ۱۸ رنگ قرمز مخصوص آقایان می باشد.

طول سوند نلاتون برای هر جنسیت و شخص بنابه تشخیص پزشک متفاوت است اما در حالت استاندارد مردانه ۴۸ سانتی متر و طول سوندنلاتون زنانه ۲۵ سانتی متر است. سوند نلاتون با سوندهای مشابه مانند سوند فولی و... که در حال حاضر در بازار هستند فرق دارد.

این سوند ها معمولا توسط پرستار یا شخص متخصص کار گذاشته می شوند.

تعداد دفعاتی که در طول شبانه روز از سوند نلاتون برای خالی کردن مثانه بیمار استفاده می شود متفاوت است و بنابه تشخیص پزشک انجام می شود که در بعضی موارد می تواند در طول یک شبانه روز به شش بار هم برسد.

ویژگی های سوند نلاتون سرمددرمان

ویژگی منحصر به فرد سوند نلاتون این است که دارای یک کلاهک متناسب با قیف اتصال است. این لوازم جانبی وسیله ای برای قطع جریان ادرار در هر زمان در طول کاتتریزاسیون در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در ادامه به برخی از ویژگی های سوند نلاتون پرداخته شده است.

سوندهای نلاتون برای کاتتریزاسیون کوتاه مدت (یکبارمصرف) استفاده می‌شوند.

تولید شده از  medical grade PVC) V.C) غیر سمی و غیر تحریک کننده پزشکی، سازگار با انواع روان کننده ها

دارای دو چشم مخروطی در ورودی مجرای ادراری در انتهای دیستال سوند

برای اتصال بهتر در انتهای پروگزیمال آن را به شکل قیفی طراحی کرده اند.

از کانکتورها یا اتصال دهنده های قیفی برای تشخیص فوری سایز و رگبندی سوند استفاده می شود.

موجود در نسخه های استاندارد مردانه و زنانه و کاربردهای مختلف

تولیدکنندگان سوند نلاتون

ردیفعنوان شرکت
۱ثمین طب مهر
۲سرمد درمان
۳مهر طب ماکو
۴هورا طب خرمدره
۵پیشگام ایده آل خاورمیانه
۶رای مند طب آسیا
۷آریا سلامت آیریک

معرفی شرکت سرمد درمان

شرکت ایرانی سرمد درمان در زمینه تولید انواع محصولات پزشکی یکبار مصرف فعالیت دارد. شرکت سرمد درمان فعالیت خود را از سال ۱۳۷۷ در زمینی به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع و با زیر بنای ۳۰۰۰ متر مربع در شهرک صنعتی اشتهارد آغاز کرد این شرکت در سال ۱۳۷۹ با اخد پروانه بهره برداری و همچنین تاییدیه‌ها و مجوزهای

برای خرید سوند نلاتون سرمد درمان در سایزها و کاربردهای مختلف می توانید از سایت فروشگاه محصولات مصرفی پزشکی هلث طب استفاده نمایید.

معرفی شرکت ثمن طب مهر

شرکت ثمین طب با هدف تولید لوازم مصرفی پزشکی و بیمارستانی تأسیس گردید. این شرکت با بهره گیری از دانش و تجربه مدیران باسابقه و راه اندازی خط تولید به روز و با تکنولوژی بالا سهم ویژه ای در بازار محصولات مصرفی پزشکی خواهد داشت.

برای خرید سوند نلاتون ثمن طب مهر در سایزها و کاربردهای مختلف می توانید از سایت فروشگاه محصولات مصرفی پزشکی هلث طب استفاده نمایید.

معرفی شرکت مهرطب ماکو

شرکت تولید کننده مهر طب ماکو (Mahr Tebb Maku) در استان و شهر ماکو / آذربایجان غربی به ثبت رسیده است. این شرکت در زمینه تولید / واردات ثبتی / توزیع سراسری / صادرات تجهیزات پزشکی فعالیت دارد.

 معرفی شرکت هورا طب خرمدره

شرکت تولید کننده هورا طب خرمدره (Hura Tebb Khoramdareh)  در استان و شهر خرمدره / زنجان به ثبت رسیده است. این شرکت در زمینه تولید / واردات ثبتی / توزیع سراسری / صادرات ثبت تجهیزات پزشکی فعالیت دارد.

معرفی شرکت پیشگام ایده آل خاورمیانه

شرکت تولید کننده پیشگام ایده آل خاورمیانه (Pishgam Eideh Al Khavarmiyane) در استان و شهر تهران / تهران به ثبت رسیده است. این شرکت در زمینه تولید / واردات ثبتی تجهیزات پزشکی فعالیت دارد.

معرفی شرکت رای متد طب آسیا

شرکت توسعه تجهیز بازرگانی مهر آزما طب آسیا با نام تجاری «مهرآزماطب» به عنوان یکی از برندهای معتبر و شناخته شده در صنعت توزیع کالاهای آزمایشگاهی، پزشکی، مواد اولیهٔ شیمیایی مطرح می‌باشد. این شرکت همواره سعی داشته در زمینه ارائه بدون واسطه محصولات مهم و استراتژیک با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت پیشرو باشد و همچنین نیاز بازار را در هر سه زمینه حائز اهمیت پزشکی، آزمایشگاهی و مواد اولیه شیمیایی به بهترین شکل رفع نماید.

معرفی شرکت آریا سلامت آبریک

شرکت آریا سلامت آیریک با شماره ثبت ۶۴۰۳۸، واقع در اصفهان فعالیت خود را آغاز کرده است. تمرکز فعالیت های این شرکت بر تولید، واردات، توزیع و فروش تجهیزات یکبار مصرف پزشکی در سطح ایران با هدف رعایت حقوق مصرف کننده و حفظ قیمت مناسب، در جهت تامین نیازهای بخش درمان و سلامت جامعه می‌باشد.

برای دریافت قیمت سوند نلاتون در سایزها و کاربردهای مختلف می توانید از سایت فروشگاه محصولات مصرفی پزشکی هلث طب استفاده نمایید.