عمومی, مقالات

مزایای اهدای خون

مزایا اهدای خون
مزایای اهدای خون

هرساله افراد بسیار زیادی در بیمارستان‌ها وجود دارند که نیازمند دریافت خون برای زنده ماندن هستند. بدون وجود خون کافی در بدن انسان، سطح اکسیژن پایین آمده و می‌تواند باعث مرگ فرد شود. از همین رو بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی هرساله از از مردم تقاضا دارند که دست به اهدای خون بزنند. خوشبختانه افراد بسیار زیادی برای اهدای خون داوطلب می‌شوند. اما آیا تا کنون می‌دانستید که اهدای خون نه تنها معایبی ندارد، بلکه چه مزایای شگفت‌انگیزی را به همراه دارد؟ با ما باشید تا در این خصوص اطلاعا بیشتری کسب کنید.

اهدای خون، اهدای زندگی

شاید شما هم این جمله معورف را چندین بار شنیده باشید. اما باید بدانید که این تنها یک شعار تبلیغاتی نیست، بلکه عین حقیقت است. هر روزه بر تعداد افرادی که در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی به خون نیاز دارند در حال بیشتر شدن است. کمبود خون در بدن انسان می‌تواند باعث پایین آمدن سطح اکسیژن و در نهایت مرگ شود. پس اگر گفته می‌شود که با اهدای خون می‌توانید جان یک نفر را نجات دهید، حرف دور از انتظاری زده نشده است.

با اهدا خون شما می‌توانید جان چندین نفر را نجات دهید

هنگامی که شما برای اهدای خون داوطلب می‌شوید و به مراکز اهدا خون مراجعه می‌کنید، از شما به اندازه‌ای ثابت خون خارج می‌کنند. باید بدانید که به صورت میانگین ۵۶ روز طول می‌کشید که این میزان خونی که از شما خارج شده است، دوباره توسط بدن شما تولید شود. اما باید بدانید که شما با یک بار اهدای خون، جان چندین بیمار را نجات داده اید. خونی که شما اهدا می‌کنید به صورت مستیم به بیماران تزریق نمی‌شود، بلکه آن را به چندین جزو مختلف تقسیم می‌کنند.

خون اهدا شده شما به اجزایی نظیر پلاسما، گلبول‌های قرمز، پلاکت و کرایو تقسیم می‌شود. از پلاسمای خون شما برای قربانیان سوختگی شدید و کسانی که خون زیادی از دست داده اند، استفاده می‌کنند. همچنین از گلبول‌های قرمز به صورت معمول در جراحی‌ها بهره می‌برند. پلاکت و کرایو هم به بیمارانی که خونریزی شدید دارند، کمک می‌کند. در واقع شما با یک بار خون اهدا کردن، جان انسان‌های مختلفی را نجات می‌دهید.

آماده‌سازی برای اهدای خون

هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید دست به اهدای خون بزنید، باید بدانید که در ابتدا باید به یکی از مراکز اهدای خون مراجعه کنید. این مراکز به صورت ثابت در هر شهر و منطقه‌ای وجود دارد. در طول سال نیز برای جمع اوری خون، مراکزی اهدای خون سیاری تشکیل می‌شود که می‌توانید از ان‌ها نیز استفاده کنید. در مرحله بعدی باید سابقه پزشکی خودتان را ارائه کنید. در این مرحله از شما چند تست کوچک پزشکی می‌گیرند.

این تست‌ها برای این انجام می‌شود که مطمئن شوند فرد اهدا کننده خون، هیچ گونه بیماری‌هایی که احتمال سرایت دارند را نداشته باشد. از سوی دیگر این تست‌ها می‌توانند نشان دهند که داوطلب اهدای خون فردی سالم است، یا خیر. اگر شما شرایط اهدای خون را داشته باشید، عملیات اهدا آغاز خواهد شد:

 • از شما تقاضا می‌شود که بر روی یک صندلی راحتی دراز بکشید. البته شما می‌توانید فرایند اهدای خون را به صورت درازکش و یا نشسته بگذرانید.
 • به کمک پد الکلی قسمتی از بازوی شما را تمیز می‌کنند.
 • سپس یک سوزن یا سرنگ استریل را به رگ شما وارد می‌کنند.
 • سوزن تزریق شده به رگ به کمک یک لوله به کسیه اهدای خون وصل شده است. این عملیات تا پر شدن این کیسه ادامه خواهد داشت.
 • تا زمانی که فرایند اهدای خون به اتمام می‌رسد، شما باید در همان حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرید. این فرایند می‌تواند بین ۸ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد.

پس از اهدای خون چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از اینکه کیسه توسط خون شما پر شد، مسئول پزشکی به آرامی سوزن را از بازوی شما خارج می‌کند و محل تزریق را به کمک بانداژ و یا گاز مسدود می‌کنند. البته باید بدانید بعد از اینکه سوزن را خارج کردند از شما تقاضا می‌شود که بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه همچنان در همان حالت باقی بمانید. در این حالت از شما به کمک نوشیدنی و کیک پذیرایی می‌کنند.

بعد از اینکه خون شما جمع اوری شد، ان‌ها را برای انجام تست‌های بعدی به آزمایشگاه می‌برند. در این مرحله بر روی خون‌های اهدا شده آزمایشاتی انجام می‌شود تا مطمئن شوند که خون‌ها از بیماری‌های مانند ایدز، هپاتیتB و C و همچنین سیفیلیس به دور باشند. به صورت معمول بر روی این خون‌ها ۱۲ تست مختلف انجام می‌شوند. اما این خون‌های اهدا شده دارای تاریخ انقاضا هستند و باید قبل از منقضی شدن آن ها، مورد استفاده قرار بگیرند.

آشنایی با فواید اهدای خون

با اینکه شما می‌توانید با اهدای خون به افرادی که نیاز مبرم به خون دارند کمک کنید، اما جالب است بدانید که با این کار حتی می‌توانید به خودتان کمک کنید! بله خودتان! اهدای خون فوایدی برای فرد اهدا کننده دارد که در ادامه به صورت کامل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. پس اگر شرایط اهدای خون را دارید با توجه به مزایای اهدای خون، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما این کار را انجام دهید.

اما مهمترین مزایای اهدای خون عبارت‌اند از:

 • از مشکلات احتمالی سلامتی خودتان مطلع شوید

همانطور که پیش از این اشاره کردیم زمانی که یک فرد تصمیم می‌گیرد که دست به اهدای خون بزند، از او چند تست پزشکی گرفته می‌شود. در نتیجه این امکان وجود دارد که داوطلب اهدای خون از وضعیت سلامتی خودش مطلع شود. از جمله مشکلاتی که قبل از اهدای خون می‌توان به ان پی برد، مشکل فشار خون و یا کم خونی است. البته که تست‌های پزشکی قبل از اهدای خون نمی‌توانند جای پزشک را بگیرند، اما می‌توان از ان‌ها به عنوان یک منبع برای مطلع شدن از وضعیت سلامتی خون نام برد.

 • اهدای خون باعث کاهش کالری می‌گردد

هنگامی که شما به عنوان کسی که قصد دارد اهدای خون را انجام دهد، این فرایند را پشت سر گذاشتید، بدن شما چیزی در حدود ۶۵۰ کالری مصرف کرده است. پس می‌توان عنوان کرد که یکی از مزایای اهدای خون برای داوطلبان، کاهش کالری و تلاش برای سلامتی بیشتر است.

 • اهدای خون احتمال خطر قلبی را کاهش می‌دهد

محققین طی آزمایش‌های مختلف خود دریافته‌اند افرادی که اهدای خون انجام می‌دهند در برابر افرادی که این کار را نمی‌کنند ۱/۳ درصد کمتر در برابر حملات قلبی قرار می‌گیرند. با کم کردن میزان آهن موجود در خون، می‌توانید به راحتی احتمال بروز حملات قلبی را کاهش دهید. طی تحقیقات انجام گرفته بین کسانی که شرایط اهدای خون را داشتند، متوجه شده‌اند افرادی که در سال حداقل یک بار خون خود را اهدا می‌کنند می‌توانند تا ۸۸ درصد از کسانی که این کار را نمی‌کنند، خودشان را در برابر حملات قبلی مقاوم کنند.

 • اهدای خون باعث کاهش آهن‌های مضر در خون می‌شود

جالب است بدانید که در سلول‌های خونی ماده‌ای به نام هموگولوبین وجود دارد که از آهن تشکیل شده است. این ماده برای انتقال اکسیژن در خون بسیار مفید است. هر فرد بسته به سن و جنسیتی که دارد، نیازمند مقدار مشخص از آهن است. اگر این مقدار بیش از حد مجاز شود، فرد به بیماری با نام هموکروماتوز مبتلا می‌شود. این بیماری در اثر وجود بیش از اندازه آهن در بدن فرد بروز پیدا می‌کند. بسیاری از ما حتی نمی‌دانیم که به این بیماری مبتلا هستیم.

افرادی که شرایط اهدای خون را دارند، می‌توانند این مقدار اضافی و سربار آهن را به کمک اهدای خون از بدن خودشان خارج کنند. حتی بعضا پزشکان اهدای خون را به عنوان یکی از روش‌های درمانی این بیماری معرفی می‌کنند.

 • اهدای خون می‌تواند به سلامت کبد شما کمک کند

یکی دیگر از مزایای اهدای خون این است که می‌تواند باعث سلامتی هر چه بیشتر کبد شما شود. یکی دیگر از خطراتی که وجود بیش از حد آهن بر روی سلامت فرد دارد، تاثیر مضر آهن بر روی کبد است. از مهمترین بیماری‌های کبد می‌توان به بیماری کبد چرب غیرالکلی اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که ارتباط نزدیکی بین میزان زیاد آهن موجود در خون و بیماری‌هایی مانند هپاتیت C و بیماری‌های عفونتی کبد وجود دارد.

البته که فاکتورهای بسیار زیادی در بروز این بیماری‌ها نقش دارند اما اهدای خون می‌تواند به از بین بردن ذخایر اضافی آهن در سطح خون کمک کرده و مشکلات اضافی را از روی دوش کبد شما بردارد.

 • اهدای خون می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

به عنوان فردی که می‌خواهد از مزایای اهدای خون مطلع شود باید بدانید که بین اهدای خون و کاهش ابتلا به سرطان رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. هر چند که ممکن است این رابطه بسیار کم و ناچیز باشد، اما تحقیقات از کاهش خطر سرطان برای اهدا کنندگان خون با بیماری‌های مختلف خبر داده است. یکی از این بیماری ها، هموکروماتوز است.

همانطور که اشاره شد، اهدای خون می‌تواند باعث کاهش ذخایر آهن در بدن شود، مجلسه انستیتوی ملی سرطان مشخص کرده است که بین فرایند خون گیری و کاهش سرطان از طریق کاهش ذخایر آهن، رابطه‌ای وجچود دارد. از این رو این انستیتوی ملی عنوان کرده است افرادی که به صورت منظم خون اهدا می‌کنند در مقابله کسانی که این کار را نمی‌کنند، کمتر در معرض سرطان قرار خواهند گرفت.

 • اهدای خون می‌تواند باعث کاهش سطح کلسترول خون شما شود

همه ما با خطرات بالا رفتن کلسترول آشنا هستیم. وجود این ماده در خون می‌تواند باعث مسدود شدن شریان‌های خونی شود. اما جالب است بدانید که مقصر اصلی این مسدود شدن، وجود آهن بالای خون است. در واقع کلسترول موجود در خون با آهن واکنش داده و در این واکنش کلسترول به اکسید بدل خواهد شد. همین امر باعث مسدود شدن رنگ‌های خونی می‌شود. پس اگر شرایط اهدای خون را دارید، می‌توانید با مراکز اهدای خون مراجعه کنید و با این کار کلسترول خون خود را کاهش دهید.

 • اهدای خون می‌تواند باعث شود وضعیت روحی شما بهبود پیدا کند

با توجه به تمامی اطلاعاتی که در خصوص مزایای اهدای خون و تاثیرات جسمی آن به شما ارائه کردیم، باید بدانید که اهدای خون باعث بهبود وضعیت روانی شما هم خواهد. اهدای خون به این معنی است که شما می‌توانید جان یک یا چندین نفر را از مرگ نجات دهید. انجام این عمل به صورت داوطلبانه باعث می‌شود که شما از خودتان رضایت داشته اشید و همین رضایت می‌تواند ذهن شما را به سمت آرامش هدایت کند.

پس با مراجعه به مراکز اهدای خون و طی کردن فرایند اهدا، می‌توانید علاوه بر بهره بردن از مزایا جسمی و فیزیکی، از مزایای روانی و روحی این عمل نیز، استفاده کنید.

شرایط اهدای خون چیست؟

به عنوان کسی که می‌خواهد با مراجعه به مراکز اهدای خون، عملیات اهدا را انجام دهد، باید با شرایط اهدای خون آشنایی داشته باشید. از مهمترین این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حداقل سن افرادی که می‌خواهند خون اهدا کنند باید ۱۸ سال تمام و حداکثر سن اهدا کنندگان باید ۶۰ سال تمام باشد.
 • حداقل وزن داوطلب اهدای خون باید ۵۰ کیلوگرم باشد.
 • فواصلی که برای اهدای خون در نظر گفته شده است، هر ۸ هفته یکبار است. البته تا جایی که برای مردان در طول سال از ۴ بار و برای بانوان از ۳ بار بیشتر نشود.
 • در زمان اهدای خون باید یک مدرک شناسایی مانند گواهی نامه، کارت ملی، شناسنامه و… همراهتان باشد.
 • در صورتی که یکی از مواردی مانند انواع آلرژی، مثرف دارو، ؛ سابقه انواع بیماری‌های کلیوی، سابقه غش و صرع، سابقه اعتیاد، حجامت، تتو، و یا رفتارهای پرخطر جنسی را داشته اید، باید مسئول دریافت خون را در جریان قرار دهید.

نتیجه گیری

فرایند اهدای خون می‌تواند باعث نجات جان بیماران زیادی شود. هر روزه بر تعداد افرادی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت مراقبت هستند و به خون نیاز دارند، بیشتر می‌شود. به عنوان فردی که شرایط اهدای خون را دارد، می‌توانید به مراکز اهدای خون مراجعه کرده و علاوه بر کمک کردن به بیماران، به سلامت خودتان نیز کمک کنید. ما در این مطلب مهمترین مزایای اهدای خون را به شما معرفی کردیم. به امید روزی که هر کدام از ما، یک اهدا کننده خون باشیم.

بازگشت به لیست