مقالات

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست

اکثر افراد به خصوص بانوان همیشه به دنبال راه‌هایی هستند که از پوست خودشان مراقبت کنند و آن را تازه و شفاف نگه دارند. یکی از راه‌هایی که به وسیله ان می‌توان به پوستی صاف و یکدست رسید، لایه برداری پوست است. لایه برداری پوست یا پیلینگ روشی است که به کمک آن اقدام به زدودن سلول‌های مرده پوست صورت خود می‌کنید و بدین طریق شادابی و تازگی را مجددا به صورت خودتان بر می‌گردانید.

در این مطلب قصد داریم تا تمام جوانب لایه برداری پوست را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

لایه برداری پوست چیست؟

لایه برداری یا پیلینگ روشی است که به کمک آن می‌توان سلول‌های مرده‌ای که بر روی سطح پوست قرار گرفته‌اند را حذف کرد. باید بدانید که پوست انسان به صورت متوسط هر ۳۰ روز یکبار خود سلول‌های مرده را جدا کرده تا فضا برای رشد سلول‌های جدید فراهم شود. اما این پروسه ممکن است در برخی از مواقع به درستی صورت نگیرد.

در نتیجه سلول‌های مرده بر روی پوست باقی می‌مانند. این سلول‌ها مضر می‌توانند باعث خشک شدن سطح پوست و همچنین بستن منافذ پوستی شوند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان از لایه برداری پوست استفاده کرد. در ابتدا باید بدانید که لایه برداری به دو روش فیزیکی و شیمیایی صورت می‌گیرد. روش‌های فیزیکی خود به دو دسته روش‌های خانگی مانند اسکراب و کلینیکی مانند میکرودرم ابژن تقسیم می‌شوند.

در واقع در این روش‌ها به کمک شیوه‌های به خصوصی دست به ماساژ دادن سطح پوست می‌زنند تا کم کم سلول‌های مرده به روش فرسایشی از سطح پوست جدا شوند. اما در روش‌های لایه برداری شیمیایی، از مواد و لایه بردارهای شیمیایی استفاده می‌کنند. این مواد می‌توانند باعث شل شدن اتصال پوست‌های مرده از صورت شده و آن‌ها را حذف کنند.

آشنایی با تاریخچه لایه برداری

زیبایی از سالیان بسیار دور به عنوان یکی از دغدغه‌های بشر بوده و در تلاش بوده است تا روند پیر شدن خودش را به کمک راه‌های مختلف، به تعویق بیاندازد. به همین منظور لایه برداری از پوست دارای تارخچه نسبتا طولانی است. برای مثال کلوئوپاترا از حمام شیر که دارای اسید لاکتیک است، استفاده می‌کرده است یا رویان از وان‌های شراب برای این مقصود بهره می‌بردند.

با اینکه روش‌های مختلف جوان‌سازی و شادابی پوست دارای تاریخچه طولانی هستند، اما اولین اقدام عملی مهمی که در دست است به سال ۱۸۷۰ بر می‌گردد. در این سال از خمیرهایی استفاده می‌کردند که صورت‌های چرب و خشک را پاکسازی کند. همچنین در اوایل دهه ۳۰ میلادی، در کشور آمریکا فردی به نام «آنتوانت لاگاس» شروع به لایه برداری با استفاده از فنل کرد. پدر «آنتوانت لاگاس» یک پزشک فرانسوی بود و او از روش‌های پدرش برای بهبود زخم‌های ناشی از جراحات جنگ استفاده می‌کرده است.

فواید استفاده از لایه برداری پوست

همانطور که اشاره شد، برای سلامت و شادابی پوست می‌توان از روش‌های مختلف لایه برداری یا پیلینگ استفاده کرد. از مهمترین فوایدی که لایه برداری پوست برای شخص ایجاد می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لایه برداری پوست می‌تواند باعث درخشنگی سطح پوست شود.
 • پیلینگ این قابلیت را دارد تا تاثیر مواد و محصولات مراقبت‌های پوستی را بیشتر کند، زیرا هنگامی که سلول‌های مرده از سطح پوست جدا می‌شوند، این محصولات بهتر توسط پوست صورت جذب خواهند شد.
 • به کمک لایه برداری منظم می‌توان از بسته شدن منافذ سطح پوست جلوگیری کرد.
 • به کمک لایه برداری می‌توان جوش‌ها و آکنه‌ها را از سطح پوست نابود کرد.
 • باعث تولید کلاژن پوست می‌شود. کلاژن در اصل باعث جوان شدن  پوست و عامل اصلی درخشش و زیبایی پوست شماست.
 • به کمک کلاژن تولیدی می‌توان از افتادگی سطح پوست و بروز چین و چروک جلوگیری کرد.

همانطور که اشاره کردیم، لایه برداری پوست به دو صورت فیزیکی و شیمیایی صورت می‌گیرد. در ادامه به صورت کامل در خصوص لایه برداری فیزیکی و لایه برداری شیمیایی پوست صحبت خواهیم کرد.

لایه برداری فیزیکی از سطح پوست

همه ما حداقل یک بار در زندگیمان در حمام از کیسه و سفیداب استفاده کرده ایم. در واقع کمک گرفتن از فرایند کیسه کشی یکی از روش‌های سنتی لایه برداری فیزیکی است. لایه برداری فیزیکی از سطح پوست را می‌توان یکی از باسابقه‌ترین روش‌های لایه برداری دانست. البته لایه برداری فیزیکی روش‌های مختلف زیادی دارد که کیسه کشیدن یکی از آن هاست. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های دیگری همچون اسکراب نیز دست به پیلینگ صورت بزنید.

از مهمترین ویژگی لایه برداری پوست به روش فیزیکی می‌توان به سادگی در انجام آن اشاره کرد. در واقع در روش لایه برداری فیزیکی صورت شما کیسه یا اسکراب را باید به صورت دایره‌ای بر روی صورت خودتان بکشید تا یک لایه از پوست صورت شما جدا شود. البته نباید فراموش کرد که در لایه برداری فیزیکی هدف سرخ شدن و قرمز شدن سطح پوست نیست.

خود قرمز شدن سطح پوست شما می‌تواند دلیلی بر آسیب دیدگی پوست باشد. پس به جای اینکه عمل لایه برداری فیزیکی را با قدرت و سرعت تمام انجام دهید، آن را به صورت آهسته و با تکرارهای منظم پیش ببرید تا بیشترین تاثیر ممکن را بر روی صورت شما به جای بگذارد.

لایه برداری فیزیکی به کمک اسکراب

برای اینکه لایه برداری فیزیکی را در خانه و خودتان انجام دهید، می‌توانید از انواع اسکراب‌ها استفاده کنید. حتی اگر نمی‌خواهید اسکراب را از بیرون تهیه کنید، می‌توانید به شیوه‌های ساخت مختلف آن که به وفور در اینترنت یافت می‌شود، مراجعه کنید. البته به جای اسکراب می‌توانید از لیف، پن یا پدهای لایه بردار نیز کمک بگیرید. برای اینکه لایه برداری فیزیکی به کمک اسکراب را انجام دهید، در قدم اول به اسکراب نیاز دارید.

می توانید اسکراب مورد نیاز خودتان را از انواع داروخانه‌ها و یا مغازه‌های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی تهیه کنید. این اسکراب‌ها حالتی شبیه به کرم دارند. البته فراموش نکنید که اسکراب در دو نوع اسکراب بدن و اسکراب صورت در بازار موجود است. اسکراب‌های بدن به مراتب از اسکراب‌های صورت قوی‌تر هستند. به همین دلیل باید دقت کنید که در زمان خرید، اسکراب صورت را تهیه کنید.

برخی از اسکراب‌های موجود در بازار مخصوص پوست‌های حساس هستند. برخی دیگر برای پوست‌های خشک استفاده می‌شوند. پس یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید اسکراب باید به آن دقت کنید، نوع پوست شماست. بعد از تهیه اسکراب باید در ابتدا سطح پوست خودتان را تمیز کنید. بعد از آن اسکراب را به آرامی و به صورت دایره ای، منظم و پیوسته بر روی پوست ماساژ دهید و اجازه دهید تا اسکراب طح پوست شما را نرم و لطیف کند.

لایه برداری از سطح پوست به روش کلینیکی

یکی دیگر از روش‌های فیزیکی لایه برداری، روش‌های کلینیکی است. در این روش شما می‌توانید به یک آرایشگاه زیبایی و یا کلینیک‌های تخصصی زیباسازی پوست مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما، رفتن یه یک کلینیک زیبایی است، زیرا در کلینیک زیبایی پزشک متخصص پوست در ابتدا پوست شما را بررسی می‌کند و بهترین روش را با توجه به وضعیت پوستی شما، به شما پیشنهاد می‌کند.

علاوه بر اینکه تجربه و سابقه پزشکی که در کلینیک تخصصی زیبایی فعالیت دارد از یک آرایشگر موجود در سالن‌های آرایشی بیشتر است، دستگاه‌ها و ابزارهایی که در کلینیک‌های تخصصی زیبایی موجود هستند، نسبت به دستگاه‌های موجود در آرایشگاه‌های زیبایی، پیشرفته‌تر و حرفه‌ای‌تر هستند. اما لایه بردار از سطح پوست به روش کلینیکی به دو صورت میکرودرم ابریژن و هیدرودرم ابریژن صورت می‌گیرد.

 • میکرودرم ابریژن

در این روش از یک سری کریستال‌های ریز و یا دستگاه‌هایی که دارای نوک‌های الماسی هستند، استفاده می‌کنند. از فواید مهم میکرودرم ابریژن می‌توان به سفت کردن، برطرف کردن خطوط صورت، یکدست‌سازی بافت و رنگ پوست و همچنین حذف لکه‌های پوستی اشاره کرد.

 • هیدرودرم ابریژن

این روش مانند روش میکرودرم ابریژن است، اما پا را فراتر از لایه برداری ساده پوست می‌گذارد. در این روش نیازی به استفاده از کریستال برای پیلینگ صورت نیست. به جای آن به کمک ماساژ باعث جوان‌تر شدن سطح پوست می‌شوند. از سوی دیگر از یک سرم آنتی اکسیدان برای آبرسانی به سطح پوست نیز استفاده می‌شود.

لایه برداری شیمیایی از سطح پوست

لایه بردای شیمیایی از سطح پوست نیز یکی دیگر از روش‌های انجام پیلینگ است که می‌توان آن را به دو صورت خانگی و کلینیکی اجرا کرد. در این روش از اسیدهای تضعف شده، رتینول و آنزیم برای انجام لایه برداری کمک می‌گیرند.

لایه برداری شیمیایی صورت در خانه

در این روش شما می‌توانید از لایه بردارهای شیمیایی که در بازار موجود است، استفاده کنید. بسته به نوع پوستتان می‌توانید لایه بردارهای شیمیایی را از داروخانه‌ها یا مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی تهیه کنید. همچنین می‌توانید در اینترنت جستجو کنید و روش‌های مختلف ساخت یک لایه بردار شیمیایی در خانه را یاد بگیرید. به صورت کلی اگر لایه برداری شیمیایی در خانه به درستی و از روی اصول صورت بگیرد، می‌تواند تاثیر بهتری از لایه برداری فیزیکی در خانه داشته باشد.

البته فراموش نکنید، در روش لایه برداری شیمیایی در خانه مانند روش‌های فیزیکی لایه برداری، باید با احتیاط انجام شود. در این روش احتمال آسیب دیدگی سطح پوست وجود دارد. پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید از روش‌های شیمیایی لایه برداری در خانه به صورت مداوم و پیوسته استفاده کنید، حتما با یک پزشک مشورت کنید و اطلاعات کافی در خصوص نحوه و چگونگی استفاده از مواد شیمیایی را بدانید.

انواع مختلف لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی به روش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. از انواع مختلف لایه برداری‌های شیمیایی سطح پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لایه برداری به کمک آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)
 • لایه برداری به کمک بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)
 • لایه برداری به کمک رتینوئیک اسید

لایه برداری به کمک آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)

در این روش از اسیدهایی که محلول در آب هستند استفاده می‌شود. این اسیدها به صورت کلی از انواع میوه‌های قندی به دست می‌آیند. به کمک اسیدهای (AHA) می‌توان یک لایه از روی پوست را جدا کرد تا فضای بیشتری برای رشد سلول‌های جدید فراهم شود. این سلول‌های جدید می‌توانند از نظر ظاهری یک دست‌تر و یک رنگ‌تر جای سلول‌های قدیمی را پر کنند. اسیدهای (AHA) نسبت به سایر روش‌های شیمیایی لایه برداری، سطحی‌تر کار می‌کنند.

لایه برداری به کمک بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)

اسیدهای (BHA) محلول در چربی هستند. به همین دلیل می‌توانند تا به عمق فولیکول‌های مو نفوذ کرده و تمامی چربی‌های اضافی و همچنین سلول‌های مرده موجود روی سطح پوست را جدا کنند. از بتا هیدورکسی اسیدها برای از بین بردن انواع اکنه و آسیب‌هایی که ناشی از سوختی آفتاب هستند، استفاده می‌کنند.

معروف‌ترین نوع اسیدهای (BHA)، سالسیلیک اسید است که علاوه بر از بین بردن آکنه ها، می‌تواند التهاب و قرمزی سطح پوست را بهبود ببخشد.

لایه برداری به کمک رتینوئیک اسید

رتینوئیک اسیدها از مشتقات ویتامین آ بوده و جزوئی از خانواده رتینوئید به حساب می‌آیند. از این مدل از اسیدها بیشتر در کلینیک‌های تخصصی زیبایی پوست استفاده می‌شود. رتینوئیک اسید در مقایسه با BHA اسیدهای قوی‌تری بوده و عملیات لایه برداری را با عمق بیشتری انجام می‌دهند. از این اسیدها همچنین برای از بین بردن جای زخم، لکه‌های مختلف و چین و چروک‌ها استفاده می‌شوند.

لایه برداری پوست برای چه افرادی مضر است؟

با اینکه لایه برداری پوست یا پیلینگ به صورت کلی برای هیچ کس ضرری ندارد، اما برخی از افراد به دلیل نوع خاصی از پوستی که دارند، بهتر است از انجام لایه برداری خودداری کنند. برای مثال افرادی که دارای آکنه‌های مزمن هستند، باید در ابتدا با پزشک متخصص پوست مشورت کنند. استفاده از لایه برداری برای این دسته از افراد باعث ملتهب شدن هرچه بیشتر پوست صورت می‌گردد.

علاوه بر این، احتمال به جا ماندن لکه‌های پوستی نیز در این گونه از افراد بیشتر است. مخصوصا اگر دارای پوست تیره‌تری باشند. همچنین اگر بر روی پوست خود جای زخم، آفتاب سوختگی و یا عفونتی دارید، به جای استفاده از روش‌های مختلف لایه برداری یا پلنینگ، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از روش‌های آبرسانی و مراقبتی پوست استفاده کنید.

نتیجه گیری:

داشتن پوستی زیبا و شفاف همیشه یکی از دغدغه‌های بشر بوده است. این نگرانی خودش را در بانوان بیشتر نشان می‌دهد. به کمک لایه برداری پوست می‌توان با حذف کردن سلول‌های مرده از سطح پوست، به پوستی یکدست و شفاف دست پیدا کنید. لایه برداری یا پیلینگ صورت به دو روش فیزیکی و شیمیایی صورت می‌پذیرد. البته می‌توان هر دو روش را هم به صورت خانگی و هم به صورت کلینیکی تجربه کرد. پیشنهاد می‌شود قبل از انجام هرگونه لایه برداری پوست صورت با پزشک متخصص زیبایی مشورت کنید.

بازگشت به لیست