عمومی, مقالات

درماپلنینگ

درماپلنینگ

داشتن پوستی زیبا و شفاف یکی از مهمترین دغدغه‌های هر خانمی است. به همین دلیل پزشکان و متخصصان روز به روز به دنبال روش‌های جدید درمانی هستند که جوانی را به پوست بانوان برگردانند. یکی از روش‌های زیباسازی پوست صورت، روش درماپلنینگ است. این روش که به کمک یک تیغ انجام می‌شود، باعث شفاف شدن و تازه شدن پوست می‌گردد. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با درماپلنینگ بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

درماپلنینگ (Dermaplaning) چیست؟

اگر همین الان به پوست خودتان توجه کنید، خواهید فهمید که یک لایه از پوست شما را پوست‌های مرده تشکیل داده اند. این پوست‌های مرده باعث ایجاد چین و چروک، مردگی و حتی آکنه خواهند شد. اما نگران نباشید! پوست‌های مرده به روش‌های لایه برداری زیادی از روی پوست برداشته می‌شوند. یکی از این روش‌های لایه برداری پوست، درماپلنینگ (Dermaplaning) است.

این روش یک روش لایه برداری عمیق از روی پوست بوده که باعث ایجاد یک لایه جوان تر، شاداب‌تر و شفاف‌تر خواهد شد. درماپلنینگ به وسیله یک تیغ قابل انجام است. اما نترسید! این تیغ تنها یک لایه از روی صورت شما به همراه موهای زائد و سلول‌های مرده را حذف خواهد کرد. در واقع درماپلنینگ باید توسط یک پزشک زیبایی که دارای تخصص و توانایی لازم است انجام پذیرد.

همچنین تیغی که از آن برای انجام درماپلنینگ استفاده می‌شود نیز باید یک تیغ جراحی، تیغ بیستوری شماره 10 باشد و آن را با زاویه خاس که معمولا ۴۵ درجه نسبتت به پوست است، به کمک یک سری حرکات نرم، انجام پذیرد. در این حالت لایه خراجی پوست به آرامی از روی پوست برداشته می‌شود و لطافت و نرمی بر روی صورت باقی خواهد ماند.

آشنایی با تاریخچه درماپلنینگ

برخی این تصور را دارند که درماپلنینگ یک روش نسبتا جدید است که به تازگی وارد بازار شده است. اما باید بگوییم که این تصور اشتباه است. درماپلنینگ دارای یک تاریخچه نسبتا طولانی است و خواستگاه آن به جای اروپا، در شرق واقع شده است. درماپلنینگ روشی است که توسط مردمان کشور ژاپن صورت می‌گرفته است و به آن «کتئو سوری» می‌گفتند.

در واقع این روشی بود که تمامی مردم ژاپن، از تمامی زنان و مردان و از پیر و جوان، همگی از این روش استفاده می‌کرند. هنوز هم روش کائو سوری به عنوان یکی از روش‌های رایج و متداول در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی زنانه در کشور ژاپن صورت می‌گیرد.

چه تفاوتی در درماپلنینگ و شیو معمولی (Shave) وجود دارد؟

بعد از اینکه با درماپلنینگ آشنا شدید، شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چه تفاوتی بین درماپلنینگ و شیو معمولی وجود دارد. برخی تصور می‌کنند که درماپلنینگ تنها یک عمل اصلاح مو به کمک تیغ است که علاوه بر گران بودن و فانتزی بودن هیچ تفاوت دیگری با شیو معمولی ندارد. در واقع باید در همین جا به این تفکر غلط پایان دهیم. با اینکه بین درماپلنینگ و شیو معمولی شباهت‌هایی وجود دارد، اما این دو روش اصلا مانند یکدیگر نیستند.

از مهمترین تفاوت‌هایی که بین درماپلنینگ با شیو کردن وجود دارد این است که در درماپلنینگ می‌توان مشخص کرد که لایه برداری تا چه عمقی صورت پذیرد. این در حالی است که در شیو کردن این قابلیت وجود ندارد. از طرف دیگر شیو کردن را می‌توان به صورت هر روزه نیز انجام داد، اما درماپلنینگ به حداقل دو هفته بین هر جلسه آن نیاز است.

از سوی دیگر استفاده کردن از کرم ضدآفتاب برای افرادی که درماپلنینگ انجام می‌دهند، ضروری است؛ زیرا پوست این افراد نازک‌تر شده و به نور حساسیت بیشتری دارد و خورشید می‌تواند به راحتی به سطح آن آسیب بزند. البته برخی تصور می‌کنند که اگر موهای خودشان را با تیغ بزنند، احتمال ضخیم شدن مو وجود دارد. باید گفت وقتی که شما موهای خودتان را با تیغ می‌زنید، باعث می‌شود که نوک موی شما به صورت مورب رشد کد و ضخیم‌تر دیده شود. اما موی شما با تیغ زدن ضخیم نخواهد شد.

1-Copy-4 درماپلنینگ

مزایای استفاده از درماپلنینگ

همانطور که اشاره شد درماپلنینگ باعث لایه برداری از سطح پوست شده و همین امر موجب می‌گردد تا پوست شفاف تر، جوان‌تر و صاف‌تر دیده شود. اما باید بدانید که این همه مزایای استفاده از درماپلنینگ نیست. از مهمترین مزایای استفاده از درماپلنینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حذف موهای زائد

بر روی صورت بانوان موهای کرکی رشد می‌کند که اصلا باب میل بانوان نیست و از هر روشی برای حذف این موها استفاده می‌کنند. از جمله این روش‌ها استفاده از بند و وکس بود که این روش‌ها نیز باعث ایجاد آکنه، الت‌ها و شل شدن پوست می‌گردند. در این میان اما انجام درماپلنینگ به عنوان یک روش حذف موهای زائد و بی‌ضرر وارد میدان شده است.

در واقع یکی از مزایای انجام درماپلنینگ این است که می‌تواند به راحتی موهای زائد و موهای کرک روی صورت بانوان را از بین ببرد و باعث زیبایی هرچه بیشتر صورت شود.

  • از بین بردن تمامی سلول‌های مرده

همانطور که پیشتر اشاره شد، بر روی پوست سلول‌های مرده‌ای وجود دارند که اگر نسبت به حذف آن‌ها اقدامی صورت نگیرد، باعث بروز عوارض پوستی می‌شود. اما به کمک لایه برداری پوست درماپلنینگ می‌توان به راحتی این سلول‌های مرده را حذف کرد. به کمک لایه برداری و حذف سلول‌های مرده با کمک تیغ درماپلنینگ فضا را برای رشد بهتر سلول‌های جدید پوست مهیا می‌کنیم و در نهایت به یک پوست صاف و یکدست خواهیم رسید.

  • صاف و یکدست شدن سطح پوست

بعد از اینکه درماپلنینگ را انجام دادید، کافی است تا به کمک آینه نگاهی به پوست خودتان بیاندازید. متوجه خواهید شد که چقدر پوست صورت شما شفاف‌تر و صاف‌تر از گذشته شده است. همچنین این شیوه بر روی تمامی پوست‌ها اثر می‌گذارد و دیگر نیاز نیست نگران باشید که پوست شما چرب است یا خشک.

  • ایجاد زمینه مناسب برای استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی

زمانی که شما درماپلنینگ را انجام می‌دهد، برای پوست شما بهترین زمان جهت جذب انواع مرطوب کننده و محصولات درمانی و مراقبتی است. همچنین بعد از انجام لایه برداری به کمک تیغ جراحی می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از موهای زائد و کرک‌های صورت، دست به آرایش کامل صورت خودتان بزنید. از طرف دیگر به دلیل صاف و یکدست شدن پوست صورت شما، آرایش شما خودش را به بهترین شک ممکن نشان خواهد داد.

معایب استفاده از درماپلنینگ

در صورتی که شما این عمل را به کمک یک پزشک متخصص و با یک تیغ جراحی مطمئن انجام دهید، برای پوست شما هیچ خطری نداشته و بدون عوارض خواهد بود. اما از سوی دیگر بعد از اینکه درماپلنینگ را بر روی پوست صورت خود انجام دادید، باید بدانید که پوست صورت شما تا نسبت به نور خورشید حساس خواهد شد پس لازم است بعد از انجام لایه برداری، حتما از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص استفاده کنید.

از سوی دیگر انجام درماپلنینگ به برخی از افراد با پوست‌های فوق حساس پیشنهاد نمی‌شود. برای مثال افرادی که دارای بیماری‌هایی مانن روزاسه و یا کراتوسیس پیلاریس هتند، نباید از این روش لایه برداری پوست استفاده کنند؛ زیرا در این صورت پوست آن‌ها به سرعت دچار التهاب خواهد شد. همچنین اگر پوست شما دارای آکنه فعال است، باز هم انجام درماپلنینگ به شما پیشنهاد نمی‌شود. کشیدن تیغ جراحی بر روی آکنه باعث بدتر شدن زخم آن می‌گردد.

1-Copy-4 درماپلنینگ

بعد از انجام درماپلنینگ چه باید کرد؟

بعد از اینکه درماپلنینگ را توسط دکتر متخصص خودتان انجام دادید، وقت آن است که به یک سری از نکان دفت داشته باشید.

  • بعد از اینکه درماپلنینگ را انجام دهید متوجه خواهید شد که پوست صورتتان به مانند پوست صورت کودکان شده است. برای اینکه این لطافت بر روی پوست شما بماند نیازمند مراقبت‌های بعد از اعنجام لایه برداری است. یکی از این مراقبت‌ها این است که شما با دکترتان در ارتباط باشید و به صورت منظم جلساتی که از سمت او برای شما قرار داده شده است را شرکت کنید.
  • بعد از اینکه درماپلنینگ را انجام دهید، ممکن است مشاهده کنید که کمی سطح پوستتان قرمز‌تر شده است. باید گفت که این اتفاق یک اتفاق کاملا طبیعی است. این قرمز شدن سطح پوستتان در کمترین زمان ممکن از بین خواهد رفت و پوست به حالت اول خودش بر خواهد گشت. دکتر متخصص بر اساس نوع پوستتان و میزان قرمز شدن آن به شما کرم‌های مرطوب کننده و یا ماسک‌ها آب رسان مختلفی را پیشنهاد خواهد کرد.
  • اگر امروز درماپلنینگ را انجام داده اید، پیشنهاد می‌کنیم تا یک روز به پوست خودتان استراحت دهید. روز بعد از آن می‌توانید بر روی پوستتان آرایش کنید و متوجه تغییرات گسترده‌ای که افتاده است، شوید.
  • بعد از انجام لایه برداری پوست حتما از کرم‌های مراقبتی و ضدآفتاب SPF که برای بالای ۳۰ مناسب هستند، استفاده کنید. پوست شما بعد از لایه برداری نازک شده و نسبت به نور خورشید حساس گشته است.

هزینه‌های انجام درماپلنینگ چقدر است؟

هزینه‌های درمان درماپلنینگ به فاکتورهای بسیار مختلفی بستگی دارد. برای مثال شما این عمل را در چه سالن زیبایی و توسط چه کسی انجام می‌دهید. مسلما هرچه سالن گران‌تری را برای انجام لایه برداری انتخاب کنید، هزینه‌های شما نیز بالانر می‌رود. از سوی دیگر هرچقدر تبحر و تجربه دکتر زیبایی شما در انجام درماپلنینگ بالاتر باشد، باز هم هزینه‌های شما بالاتر خواهد رفت.

در خارج از کشور هزینه‌های لایه برداری پوست بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار بسته به شاخص‌های متفاوتی، مختلف است. همچنین برخی از سالن‌های زیبایی خدنات فیشال مختلفی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند که می‌تواند بر روی هزینه نهایی درماپلنینگ تاثیر گذارباشد.

چرا درماپلنینگ باید توسط پزشک متخصص انجام شود؟

همانطور که اشاره شد درماپلنینگ باید توسط دکتر زیبایی و فردی که دانش پزشکی دارد، انجام شود. در انجام این لایه بردای از یک تیغ جراحی استفاده می‌شود. کافی است تا یک لحظه غفلت صورت پذیرد تا تیغ به راحتی صورت فرد را بخراشد. همچنین انجام درماپلنینگ باید در یک زاویه به خصوص، ۴۵ درجه نسبت به صورت، انجام شود.

همین امر نشان می‌دهد که انجام آن توسط خود فرد امکان‌پذیر نیست و باز هم در صورت یک اشتباه کوچک می‌توان باعث آسیب رسیدن به سطح پوست خود شوید. پس این کار را به یک پزشک زیبایی متبحر و کازازموده بسپارید.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص درماپلنینگ

در این بخش قصد داریم تا به سوالات متداول و پر تکرار شما در خصوص لایه برداری از سطح پوست پاسخ دهیم.

1- آیا انجام درماپلنینگ دردناک است؟

باید پاسخ داد که انجام درماپلنینگ به هیچ عنوان دردناک نبوده و حسی که به شما القا می‌کند، دقیقا حسی است که شما هنگام کشیدن تیغ آرایش بر روی صورت خود دارید.

2- هر چند وقت یکبار می‌توان درماپلنینگ را انجام داد؟

به دلیل اینکه این عمل با لایه برداری از سطح پوست همراه است، نمی‌توان این عمل را پشت سر هم تکرار کرد. پیشنهاد می‌شود بین هر جلسه از لایه برداری صورتتان بین ۲ هفته تا یک ماه فاصل هبگذارید. همچنین اگر پوست شما حساسیت بیشتری دارد، می‌توانید درماپلنینگ را یک بار در هر فصل بیشتر انجام ندهید.

3- بعد از انجام درماپلنینگ از چه محصولات مراقبتی پوست استفاده کنیم؟

مطمئنا بعد از انجام لایه بردای، پزشک شما به شما محصولات مراقبتی و درمانی مناسبی را بر اساس نوع و جنس پوستتان معرفی خواهد کرد. اما اگر خودتان می‌خواهید از محصولات مراقبتی تکمیلی استفاده کنید، می‌توانید از ماسک هیالورونیک اسید و یا کرم‌های مرطوب کننده بهره ببرید.

1-Copy-4 درماپلنینگنتیجه گیری:

بانوان زیادی در تلاش هستند تا زیبایی و شفافی را به پوست‌های صورتشان برگردانند. یکی از عواملی که باعث کاهش زیبایی پوست می‌شود، وجود موهای زائو و کرک‌های مختلفی است که بر روی پوست صورت قرار دارند. یکی از بهترین روش‌ها برای حذف این موهای زائد استفاده از درماپلنینگ است. درماپلنینگ یک روش لایه برداری از سطح پوست است که باید توسط پزشک زیبایی و یکم تیغ جراخی صورت پذیرد.

در این روش یک لایه عمیق از پوست که شامل پوست‌های مرده است، از روی پوست برداشته می‌شود و پوست صورت شفاف و صاف خواهد شد. بعد از انجام لایه برداری، پوست شما حساس شده و نیاز است که از کرم ضد آفتاب برای محافطت هرچه بهتر سطح پوست استفاده شود.

1-Copy-4 درماپلنینگ

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید