مقالات

انواع تزریق ژل و عوارض آن

انواع تزریق ژل و عوارض آن

یکی از روش‌های رسیدن به زیبایی که امروزه در بین بانوان بسیار رایج شده است، استفاده از ژل و تزریق آن به قسمت‌هایی از بدن است. درواقع به کمک این روش به دنبال فرم دهی هرچه بهتر و زیباسازی هرچه بیشتر خودشان هستند. اما شاید کمتر کسی امروزه با عوارض تزریق ژل آشنایی داشته باشد. به همین جهت به همه افرادی که قصد انجام تزریق ژل را دارند، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشند.

تزریق ژل چیست؟

شاید امروزه کمتر کسی باشد که با تزریق ژل آشنایی نداشته باشد. تزریق کردن ژل به ناحیه‌های مختلف بدن عبارت است از استفاده از فیلرها و یا حجم دهنده‌های پوستی که ساختاری شبیه به ژل دارند. این مواد برای جوانسازی و زیباسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از افراد ممکن است بنا به دلیلی همچون داشنن چین و چروک، حجم‌های از دست رفته و… اقدام به تزریق ژل کنند.

به صورت کلی وظیفه ژل‌ها نیز همین است. اگر شما حجم از دست رفته‌ای بر روی صورت خود دارید، می‌توانید با ژل آن را برگردانید. اگر بر روی صورت خود چین و چروکی دارید و یا می‌خواهید انحناهایی که بر روی صورت و بدن خودتان وجود دارد را بهبود ببخشید، می‌توانید از انواع ژل‌ها کمک بگیرید. اما فراموش نکنید که هر چیزی عوارض جانبی خودش را دارد.

چرا برخی از افراد دست به تزریق ژل می‌زنند؟

همانطور که پیش از این عنوان شد، افراد بنا به دلایل بسیار زیادی ممکن است که از تزریق ژل یا فیلر برای رسیدن به زیبایی و یا برطرف کردن یک تقص در صورت و یا بدنشان استفاده کنند. ما در ادامه به برخی از کاربردهایی که انواع ژل و فیلرها دارند و باعث شده که استفاده از این مواد محبوبیت پیدا کند، اشاره خواهیم کرد:

 • حجم دهی

یکی از مهمترین کاربردهای ژل ها، حجم دهی است. در واقع به کمک این مواد می‌توان باعث افزایش حجم نقاط مختلف مانند لب ها، چانه و یا گونه‌ها شد. شاید بیشتر شما تزریق ژل را بیشتر با عنوان «پروتز» بشناسید.

 • برطرف کردن چین و چروک

مسلما یکی از ترس‌های بشر از دست دادن عمر و بالا رفتن سال‌های زندگانی و همچنین نمایان شدن پیری است. به کمک انواع تزریق ژل و فیلر می‌توان چین و چروک‌هایی که به خصوص بر روی صورت ایجاد شده است را برطرف کرد. مانند چین روی پیشانی، خط ابرئ، هط خنده و خط‌هایی که در کنار لب و دهان ایجاد می‌شوند.

 • بر طرف کردن گودی‌ها صورت

همچنین با بالا رفتن سن ممکن است حجم صورت کاهش پیدا کند و کم کم گودی‌هایی بر روی صورت فرد نمایان شود. این گودی‌ها را می‌توان در کنار گونه ها، زیر چشم‌ها و گونه‌ها مشاهده کرد. به کمک تزریق ژل می‌توان به راحتی این حجم‌های از دست رفته بر روی صورت را از بین برد

 • جوانسازی

از فیلرها علاوه بر زیباسازی می‌توان برای جوانسازی هم استفاده کرد. در کنار حجم دهی و رفع چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی صورت، جوانسازی پوست مخصوصا دست ها، یکی دیگر از کاربردهای تزریق فیلر و ژل است.

 • فرم دهی به بینی

علاوه بر فرم دهی به صورت، به کمک ژل‌ها می‌توان بینی را بدون نیاز به جراحی و تنها به کمک تزریق ژل، اصلاح کرد.

تزریق ژل به چه صورتی انجام می‌شود؟

ژل‌هایی که به عنوان حجم دهنده و جوانساز پوست استفاده می‌شوند دارای موادی مانند هیالوروئیک اسید هستند. باید بدانید که این هیالوروئیک اسید را می‌توان به صورت طبیعی نیز در بدن انسان پیدا کرد. بدین صورت این ماده ناسازگاری بسیار کمتری در مقایسه با سایر ژل‌ها و فیلرهایی که به پوست بدن تزریق می‌کنند، دارد.

در واقع به کمک سرنگ هایی این ژل‌ها را به بافا زیر جلدی پوست تزریق می‌کنند. بعد از اینکه ژل را به پوست تزریق کردند، در همان محل شاهد انبساط یافتن بافت خواهیم شد.

انواع مختلف ژل‌های تزریقی به صورت

باید بدانید که ژل‌ها خود زیر مجموعه‌ای از فیلرها هستند. درواقع به هر ماده‌ای که باعث برامدگی بر روی سطح پوست شود، فیلر می‌گویند. این فیلرها می‌توانند به دو دسته قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم شوند. از آن رو که ژل‌ها نیز زیر مجموعه فیلرها هستند، آن‌ها نیز به دو دسته قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم می‌شوند.

از نام‌گذاری این دو دسته هم می‌توان به این نکته پی برد که ژل‌های غیر قابل جذب دائمی بوده و توسط بدن انسان جذب و دفع نمی‌گردند. این مدل از ژل و فیلرها به دلیل عوارض بسیار زیادی که بعد از تزریق به وجود می‌آوردند، محبوبیت خودشان را از دست داده اند. مردم امروزه برای تزریق ژل به دنبال استفاده از ژل‌ها و فیلرهایی هستند که قابل جذب بوده و عوارض بسیار کمتری نیز دارند.

از معروف‌ترین ژل‌هایی که برای تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرن، می‌توان به دو دسته ژل هیالوروئیک اسید (Hyaluronic Acid Gel) و همچنین ژل پاژ یا ژل پلی آکریل آمید (Polyacrylamide gel) اشاره کرد.

انواع تزریق ژل کدام اند؟

یکی از محل‌هایی که طرفدار زیادی برای تزریق ژل دارد، لب‌ها هستند. باید بدانید که افراد بسیار زیادی هستند که به دنبال انواع تزریق ژل به لب هستند تا لبانی زیباتر، پر حجم‌تر و جذاب‌تر داشته باشند. در این میان افراد جوان بیشترین آمار را به خودشان اختصاص داده اند.

بسیاری از افراد از قبل می‌دانند که کدام یک از انواع تزریق ژل را باید انتخاب کنند، اما اگر شما نمی‌دانید، نیازی نیست که نگران باشید. می‌توانید در زمان مراجعه به صورت کامل با پزشک خودتان مشورت کنید و از تجربیات او بهره ببرید. اما قبل از انجام تزریق ژل به لب بدانید که هیچ دو لبی مثل هم نیست.

یکی از مهمترین عوامل بروز عوارض تزری ژل به لب این است که افراد دوست دارند به کنک تزریق ژل مدل‌های مختلفی را بر روی صورت خودشان که مناسب آن مدل نیست، پیاده کنند. بدانید و آگاه باشید که پزشک شما بهترین تصمیم را در خصوص نوع لبان شما خواهد گرفت. پس به هیچ عنوان بر روی خواسته خودتان متمرکز نشوید و به پزشک خود اعتماد کنید.

اما مهمترین انواع تزریق ژل به لب که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، عبارت‌اند از:

 • مدل قلبی

 • مدل عروسک روسی

 • مدل عروسکی

 • مدل قلوه ای

 • مدل کلاسیک

 • مدل کامل لب بالا

 • مدل پر حجم

 • مدل تمرکز روی مرز لب ها

کیفیت را فدای قیمت نکنید!

یکی از مهمترین عواملی که باعث بروز عوارض تزریق ژل می‌شود، این است که افراد برای اینکه هزینه‌های تزریق ژل خود را کاهش دهند، سعی می‌کنند از ژل‌های کم کیفیت و یا ژل‌هایی که استانداردهای جهانی را ندارند، استفاده کنند. به همین راحتی می‌توان باعث آسیب دیدن‌های جدی صورت و زیبایی شد.

پس یا برای تزریق ژل به نواحی مختلف بدنتان، علی الخصوص صورت، اقدام نکنید و یا اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید سعی کنید آن را به بهترین نحو، جدای از میزان هزینه‌های آن انچام دهید.

عوارض تزریق ژل

اما بعد از این همه صحبت کردن، به قسمت مهم مطلب می‌رسیم. نکته‌ای که شاید کمتر کسی به آن توجه و حتی اشاره کرده باشد. اما باید بدانید که عوارض تزریق ژل وجود دارد و می‌توان ان را به صورت کامل نشان داد. برخی از عوارض تزریق ژل در دراز مدت خودش را نشان می‌دهد و برخی دیگر به صورت بروز پیدا می‌کنند.

البته می‌توان عنوان کرد که اگر عمل تزریق ژل خود را در پیش یک متخصص معتبر و با تجربه بگذرانید به جز در موارد نادر، امکان بروز عوارض تزریق ژل وجود ندارد. این افراد سعی می‌کنند تا از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد برای تزریق ژل استفاده کنند. در ادامه به برخی از مهمترین عوارض تزریق ژل در دراز مدت و در کوتاه مدت اشاره خواهیم کرد.

 • بروز عفونت‌های مختلف

یکی از مهمترین عوارضی که بعد از تزریق ژل به سراغ افراد می‌آید، عفونت‌های مختلف در ناحیه‌ای است که تزریق صورت گرفته است. بروز عفونت را می‌توان در زمره عوارض تزریق ژل در دراز مدت قرار داد. باید بدانید که برخی از این عفونت‌ها می‌توانند به قدری وخیم باشند که شما حتی نیاز به جراحی برای برطرف کردن عفونت داشته باشید.

 • بروز جوش

یکی دیگر از عوارض تزریق ژل بر روی ناحیه مختلف بدن، می‌توان به بروز انواع جوش‌های مختلف اشاره کرد. برخی از این جوش‌ها کاملا طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف می‌گردند. اما باید بدانید که در صورت مشاهده هرگونه جوشی، باید سریعا با پزشک معالج خود صحبت کنید. برخی از این جوش‌ها طبیعی نبوده و می‌توانند خطر آفرین باشند.

 • بروز انواع ناهماهنگی

یکی دیگر از عوارض تزریق ژل در دراز مدت، بروزعدم تقارن و یا ناهماهنگی در محلی است که ژل تزریق شده است. شاید این مورد را بتوان به عنوان یکی از شایع‌ترین عوارض تزریق ژل به حساب آورد. مهمترین دلیل بروز چنین عارضه‌ای نیز، کوتاه پزشک و بی‌دقتی او در زمان انجام تزریق است.

 • تورم، کبودی و خونریزی

یکی دیگر از شایع‌ترین عوارضی که بعد از تزریق ژل نمایان می‌شود، خونریزی، تورم و کبودی است. البته این موارد بعد از تزریق ژل زیاد دور از انتظار نیستند و می‌توان بروز ان‌ها را پیش بینی کرد. اما اگر در دراز مدت این عوارض از بین نرفتند، باید هرچه سریع‌تر پزشک خودتان را در جریان بگذارید.

 • حرکت ژل در بدن

یکی از عوارض بزرگ و مشکل‌زا در تزریق ژل در بدن را می‌توان حرکت این ماده در بدن دانست. این موضوع به قدری حاد است که اگر به آن دقت نشود، می‌تواند باعث فلج شدن قسمتی از بدن شود. البته باید عنوان کرد که اگر ژل‌های قابل جذب استفاده می‌کنید، این مسکل بعد از گذشت چند وقت برطرف می‌شود، زیرا ژل به خودی خود جذب بدن خواهد شد.

مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما از ژل‌های بی‌کیفیت و یا ژل‌های دائمی استفاده کرده باشید. در این صورت باید مشکل را هر چه زودتر به پزشک گزارش دهید و روند درمان این عارضه را طی کنید.

 • از بین رفتن بافت پوست

در برخی از موارد هنگامی که تزریق ژل به پوست انجام می‌شود، بافت آن ناحیه از پوست می‌تواند از بین برود. از مهمترین دلایلی که این عارضه بعد از تزریق نمایان می‌شود، می‌توان به بی‌کیفیت بودن ژل و یا حساس بودن پوست اشاره کرد.

 • بروز التهابات پوستی

یکی دیگر عوارضی که می‌تواند بعد از تزریق ژل رخ بنماید، التهابات پوستی هستند. این عارضه به صورتی نمایان می‌شود که چندی بعد از انجام تزریق ژل، شاهد بروز تاول‌های مختلفی در محل تزریق می‌باشید. حتما بعد از مشاهده هرگونه تاولی آن را به پزشک خود گزارش دهید. اگر به این موضوع در زمان مناسب رسیدگی نکنید، می‌توان باعث بروز عفونت شود.

 • قرمز شدن سطح پوست

یکی دیگر از عوارض تزریق پوست که می‌توان بروز آن را پیش بینی کرد، قرمز شدن سطح پوست است. پزشک معالج شما مطمئنا شما را در جریان این عارضه قرار می‌دهد و داروهای مختلفی را برای برطرف شدن آن به شما معرفی می‌کند. قرمز شدن سطح پوست یکی از عوارض تزریق ژل در دراز مدت و کوتاه مدت است که می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.

 • بروز انواع حساسیت ها

در کنار تمام این عوارضی که برای تزریق ژل برای شما برشمردیم، می‌توانید بروز انواع حساسیت‌ها را هم اضافه کنید. البته این مورد هم بعد از تزریق ژل، طبیعی به حساب می‌آید. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که در ابتدا کمی از ژل را برای شما آزمایش کند تا مطمئن شوید که هیچگونه حساسیتی به ژل نداشته باشید.

نتیجه گیری

تزریق ژل عملی است که امروزه در بین جوانان بسیار رواج پیدا کرده است. این عمل به دلیل رفع حجم‌های از بین رفته بدن، از بین بردن چین و چروک و همچین جوانسازی و زیباسازی پوست، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. هر چند که اگر شما عمل تزریق ژل را در پیش یک پزشک متخصص و با کمک ژل‌های دارای استاندارد بگذرانید، عوارض آن را کاهش می‌دهید.

اما باید بدانید که در مواردی هم این عمل دارای عوارض بسیار زیادی ممکن است باشد. بنابراین باید قبل از تزریق ژل با عوارض تزریق ژل در دراز مدت و کوتاه مدت آشنایی داشته باشید تا با یک دید باز دست به این کار بزنید.

بازگشت به لیست