عمومی, مقالات

انواع تتو و معایب آن

انواع تتو و معایب آن

چند سالی می‌شود که تتو بین جوانان سراسر دنیا محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. این محبوبیت در حدی ادامه پیدا کرده است که گفته می‌شود چیزی در حدود ۲۵ درصد از افراد ۱۸ تا ۳۰ سال در سراسر دنیا، دارای تتو هستند. تتو یا خالکوبی طرحی است که به وسیله جوهر بر روی سطح پوست زده می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم تا در خصوص تتو و انواع آن و مزایا و معایبی که دارد صحبت کنیم.

تتو یا خالکوبی چیست؟

تتو درواقع ایجاد تغییر در پوست بدن از طریق جوهر و سوزن یا رنگ و رنگدانه است. اکثر افراد خالکوبی را یک هنر می‌دانند و کسی که خالکوبی می‌کند را هنرمند. البته این نامگذاری دور از انتظار هم نیست. فردی که دست به انجام تتو می‌زند، باید طرح‌های گوناگونی را با ظرافت خاصی بر روی بدن افراد مختلف ایجاد کند. شما می‌توانید در عرض چند ساعت تصمیم بگیرید که خالکوبی انجام دهید.

تتوها یک طرح دائمی بوده که به وسیله جوهر یا رنگدانه‌هایی که به وسیله سوزن به لایه‌های پوست تزریق می‌شود، ایجاد می‌گردد. به صورت معمول تتوکار خالکوبی‌های خودش را به کمک یک ماشین دستی انجام می‌دهد. این ماشین دقیقا شبیه به یک چرخ خیاطی عمل می‌کند، بدین معنی که یک یا چند سوزن پوست شما را به صورت مکرر سوراخ می‌کنند.

با هر بار سوراخ کردن، سوزن‌ها قطراتی از جوهر را وارد پوست شما می‌کنند. انجام عملیات تتو بدون بیهوشی انجام می‌شود. همچنین از معیاب تتو می‌توان به خونریزی و دردی که ایجاد می‌کند، اشاره کرد.

تاریخچه تتو

تتو یک سنت بسیار قدیمی است که امروزه بیشتر از هر زمان دیگری در طول تاریخ محبوبیت پیدا کرده است. یافته‌ها نشان می‌دهد که بشر از زمان‌های بسیار دوری علم خالکوبی را می‌دانسته و آن را تمرین می‌کرده است. طبق آخرین یافته ها، تتو در کشورهای فرانسه، پرتغال، اسکاندیناوی در حدود ۱۲۰۰۰ سال قدمت دارد. در واقع بشر در مناطق مختلف جهان، استفاده‌های مختلفی از خالکوبی و تتو داشته.

برای مثال در مصر و هند باستان از خالکوبی به عنوان یک روش برای بهبودی و همچنین یک روش برای انجام مراسم مذهبی استفاده می‌کردند. از سوی دیگر برخی از تتوها نشان از منزلت اجتماعی افراد داشت و برخی دیگر نشان از مجازاتی بود که فرد از سر گذرانده است. در کشور فیلیپین خالکوبی نشان دهنده موفقیت و رتبه فرد بود و مردم معتقد بودند که این خالکوبی‌ها دارای خواص جادویی هستند.

اما با ظهور و پذیرش دین مسیحیت انجام عمل خالکوبی و تتو عملی غیر انسانی تلقی شد و کم کم در سراسر اروپا از بین رفت. هم اکنون قدیمی‌ترین مدرک که نشان دهنده استفاده از خالکوبی در بشر است، به مومیایی‌های باستانی بر می‌گردد که در کوه‌های آلپ یافت شده است. باستان‌شناسان قدمت این مومیایی‌ها را به ۴ تا ۵ هزار سال قبل از میلاد می‌دانند.

انواع مختلف تتو

اما باید بدانید که بعضا این خالکوبی‌ها تا آخر عمر کنار شما باقی می‌مانند. حال چرا بعضا، به این دلیل که خالکوبی‌ها دارای ۲ مدل هستند: موقتی و دائمی. در حالتی که جوهر و رنگ تتو به لایه میانی پوست شما نفوذ کند، تتو شما دائمی خواهد بود. اما اگر تتو به لایه اولیه پوست شما تزریق شود، تتو شما موقت خواهد بود.

هنگامی که شما تتو دائمی را انجام می‌دهید، با خونریزی همراه است. بعد از اتمام خونریزی طرح تتو خودش را نشان می‌دهد. این طرح غیر قابل پاک شدن است و همیشه همراه شما خواهد بود. تتو موقت نیز یا همانند تتو دائم و یا به کمک برچسب ها، پرینترها و… انجام می‌شود، با این تفاوت که بعد از گذشت چند هفته، کم کم محو می‌گردد. در سال‌های گذشته عمل تتو کردن به صورت سنتی انجام می‌شد، اما اکنون تتوکاران از دستگاه‌های جدید برای زدن انواع تتو استفاده می‌کنند.

چرا برخی از افراد از تتو استفاده می‌کنند؟

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، انجام خالکوبی و تتو چندین سالی است که بین افراد شیوع پیدا کرده است. طبق آمار افرادی که از تتو استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر افراد تمایل به خشونت دارند. اما با این همه چرا هنوز هم علاقه‌مند به انجام تتو هستند. در ادامه به معرفی برخی از دلایلی که افراد را مجاب می‌کند که تتو انجام دهند می‌پردازیم:

 • افراد برای به دست آوردن چیزی شخصی و یا دارای ارزش برای آن‌ها دست به تتو می‌زنند.
 • برخی از افراد تنها به طرح‌های خالکوبی علاقه دارند.
 • از تتو برای بیان فردیت خودشان استفاده می‌کنند.
 • برخی از افراد برای پنهان کردن جای زخم و یا نقص از تتو استفاده می‌کنند.
 • برخی از افراد بنا به دلایل احساسی دست به انجام تتو می‌زنند.
 • برخی از افراد تتو را به عنوان یک اثر هنری می‌بینند.

معرفی مهمترین معایب تتو

اما افرادی که دست به انجام تتو یا خالکوبی می‌زنند، باید با معایب تتو نیز آشنایی داشته باشند. این معایب در حدی زیاد هستند که می‌توانند به راحتی فرد را از انجام داد تتو، منصرف کنند. در ادامه به برخی از مهمترین معایب تتو اشاره خواهیم کرد.

 • تتوها می‌توانند مانع از رسیدن شما به شغل مناسب شوند

همانطور که اشاره شد، طبق آمار افرادی که از تتو یا خالکوبی بر روی بدنشان استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر افراد تمایل به ابراز خشونت دارند. بنابراین برخی از ادارات و سازمان‌ها به افرادشان اجازه نمی‌دهند که تتو کنند و از استخدام افراد دارای تتو نیز خودداری می‌کنند. پس داشتن تتو می‌تواند مسیر شغلی شما را منحرف کند.

 • تتوها برای شما آلرژی ایجاد می‌کنند

بسیاری از پوست‌های افراد، جزو پوست‌های حساس دسته‌بندی می‌شوند. این پوست‌ها واکنش‌های مختلفی به تتو نشان می‌دهند. ممکن است بعد از انجام خالکوبی، حساسیت‌های مختلف پوست، سوزش، خارش و التهاب بر روی پوست شما ایجاد شود.

 • دیگر نمی‌توانید خون اهدا کنید

افرادی که دست به انجام تتو بر روی بدن خودشان می‌زنند، دیگر قادر نخواهند بود خون خودشان را اهدا کنند. اهدا خون نه تنها یک امر رسمی نبوده بلکه یک وظیفه فردی تلقی می‌شود. با این حال، افرادی که از خالکوبی استفاده می‌کنند، از انجام این وظیفه فردی و اجتماعی خط خواهند خورد.

 • تتوها باعث ایجاد عفونت می‌شوند

یکی از مهمترین معایب تتو بروز انواع عفونت‌های مختلف پوستی است. با اینکه احتمال دارد این عفونت‌ها برای همه ایجاد نشود، اما اگر در انتخاب‌های خودتان دقت نکرده باشید، به راحتی می‌توانید عفونت را برای بدن خودتان به وجود بیاورید. اکثر سوزن‌هایی که برای انجام خالکوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، آلوده هستند. یکی از مهترین عفونت‌هایی که انجام تتو می‌تواند به همراه داشته باشد، هپاتیت است.

 • انجام تتو نیاز به مراقبت‌های بعدی بسیار زیادی دارد

اگر دست به انجام انواع تتو زده اید، باید بدانید که بعد از ایجاد خالکوبی نیز باید از آن به شدت مراقبت کنید. اگر به خوبی از موارد ایمنی و بهداشتی بعد از انجام تتو، پیروی نکنید، به سرعت انواع عفونت و بیماری به سراغ شما خواهند آمد.

 • خالکوبی‌ها دائمی هستند

فراموش نکنید که اکثر افراد دست به انجام خالکوبی و تتو دائمی می‌زنند. شاید یک سال و یا دو سال اول انجام تتو، خالکوبی‌ها جالب به نظر برسند، اما آیا بعد از گذتش ده سال، هنوز هم آن خالکوبی برای شما جذابیت دارد؟ مطمئن هستید بعدها از کرده خودتان پشیمان نمی‌شوید؟ پس به خوبی در این مورد فکر کنید و بعد دست به عمل بزنید.

 • انجام خالکوبی خطرناک است

یکی دیگر از معایب تتو این است که اگر توسط یک فرد ماهر و در یک مکان بهداشتی صورت نگیرد، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برای مثال اگر از خالکوبی در نزدیکی چشم و یا نقاط حساس بدن استفاده کنید، تنها در حال به خطر انداختن اعضا بدنتان هستید. همچنین ممکن است به دلیل آلرژی داشتن به جوهر، سریعا بیماری‌های پوستی دریافت کنید.

تتو به عنوان آرایش برای بانوان

یکی از کارکردهای تتوها، برای رسیدن به زیبایی است. با اینکه افراد دیدی منفی نسبت به خود کلمه تتو دارند، اما چند سالی می‌شود که تتوهای آرایشی در بین بانوان رواج بسیار زیادی داشته است. پس تتوها همیشه بد نیستند، اگر درست از آن‌ها استفاده شود.

از انواع مختلف تتو برای آرایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هاشور ابرو
 • میکروبلیدینگ ابرو
 • سایه ابرو
 • تاتو خط چشم
 • تاتو خط لب
 • تاتو رژ لب

در واقع بانوانی که وقت کافی برای آرایش ابرو، چشم و لب خودشان ندارند، از انواع تتو برای رفع این مشکل استفاده می‌کنند. این تتوهای آرایشی دائمی بوده و تا آخر عمر با فرد باقی می‌مانند. در صورت تیاز نیز می‌توان آن‌ها را تمدید کرد. اما باز هم باید نکات مهمی را در انجام تتوهای زیبایی مد نظر داشته باشید.

برای مثال حتما برای انجام تتو به آراشگران و تتوکاران ماهر مراجعه کنید. حتما مطمئن باشید که سالن آرایشی که قرار است تتو خودتان را در آن انجام دهید، دارای حداقل‌های بهداشتی باشد. سوزن‌های تتو شما باید کاملا مخصوص شما و ضدعفونی شده باشد. فراموش نکنید، درست است که انجام تتو باعث هرچه زیباتر شدن صورت شما می‌شود، اما به بیماری‌ها و عفونت‌هایی که ایجاد می‌کند، نمی‌ارزد.

تفاوت میکروبلیدینگ و تتو ابرو چیست؟

میکروبلیدینگ در واقع نوعی آرایش دائمی است که در آن جوهر را به زیر پوست فرد تزریق می‌کنند. این عمل دقیقا شبیه به خالکوبی است، به صورتی که افراد بسیار زیادی آن را به عنوان یک روش خالکوبی می‌شناسند. اما باید بدانید که میکروبلیدینگ با تتو ابرو دارای تفاوت‌های است. از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان ماندگاری میکروبلیدینگ ابرو ۱ تا ۲ سال است، در حالی که تتو ابرو، دائمی است.
 • رنگ ابروهای افرادی که دارای پوست تیره هستند به کمک میکروبلیدینگ، ثابت خواهد ماند.
 • انجام تتو ابرو به کمک دستگاه امکان‌پذیر است، در حالی که میکروبلیدینگ ابرو بدون استفاده از دستگاه و به کمک دست انجام می‌شود.

نکات مهم پیش از انجام تتو

اگر قصد انجام تتو را دارید، حتما باید به یک سری از نکات دقت کنید. این موارد باعث می‌شوند که معایب و خطرات استفاده از تتو به شدت کاهش پیدا کنند. این سوالات را از خودتان قبل از انجام تتو بپرسید:

 • چه کسی تتو شما را انجام می‌دهد؟

برای انجام صحیح تتو و رسیدن به نتیجه دلخواه، لازم است که شما به آرایشگر و یا تتوکار ماهری مراجعه کنید که به خوبی بتواند از عهده انجام این عمل بربیاید.

 • آیا تتوکار موارد بهداشتی را رعایت می‌کند؟

پیش از شروع عملیات تتو، ببینید که آیا تتوکار شما موارد بهداشتی را رعایت می‌کند؟ آیا لوازم خودش را ضد عفونی می‌کند؟ آیا از دستکش استفاده می‌کند؟ و…

 • آیا تتوکار شما دارای تجهیزات مناسب است؟

حتما مطمئن شوید که تتوکار شما از مواد و تجهیزات کاملا ضدعفونی شده و یکبار مصرف برای انجام تتو استفاده کند.

بعد از انجام تتو چه کاری باید انجام داد؟

بعد از اینکه تتو خود را انجام دادید، باید از آن مراقبت کنید. مسلما تتوکار شما نکاتی را به شما گوشزد می‌کند. اما در ادامه هم چند نکته برای هرچه بیشتر مراقبت کردن از تتو را به شما معرفی می‌کنیم:

 • محل تتو شده را تمیز نگه دارید

این محل را به صورت مرتب با آب و صابون ملایم بشویید. در هنگام حمام کردن از رسیدن آب به صورت مستقیم بر روی قسمت تتو شده خودداری کنید.

 • از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید

هر چند روز یکبار محل تتو شده صورت خود را کمی مرطوب کنید.

 • در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید

بعد از انجام تتو، تا چند هفته در معرض نور مستقیم خورشید نباشید.

 • از شنا کردن بپرهیزید

در زمانی که تتو شما در حال بهبودی است، از رفتن به استخر و شنا کردن جدا خودداری کنید.

نتیجه گیری:

انجام تتو و ایجاد خالکوبی بر روی پوست دارای سابقه طولانی مدت است. این عمل چند سالی می‌شود که بسیار باب شده است و افراد زیادی برای انجام آن در نوبت قرار می‌گیرند. باید بدانید که معایب تتو به قدری زیاد است، که افراد بعضا از انجام آن صرف نظر می‌کنند. یکی از کارکردهای تتو، ایجاد زیبایی بر روی صورت بانوان است. انواع تتو چشم، تتو ابرو و تتو لب بین بانوان رواج پیدا کرده است.

اگر به خوبی موارد بهداشتی و نکاتی که در این مقاله گفته شده است را رعایت کنید، می‌توانید دست به انجام تتو آرایشی بزنید. در غیر این صورت منتظر باشید تا انواع بیماری‌های پوستی و عفونت‌های مختلف به سراغ شما بیایند.

بازگشت به لیست