عمومی, مقالات

آیا تتو با خون دادن تداخل دارد؟

آیا تتو با خون دادن تداخل دارد؟

خالکوبی و یا تتو به عملی گفته می‌شود که فرد در آن بر روی پوست خود، طرح‌ها و علائمی را حک می‌کند. این عمل چند سالی است که توسط افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا در حال انجام شدن است. مخصوصا در بین جوانان زیان رواج پیدا کرده است. اما سوالی که بسیاری از افراد می‌پرسند، این است که بین خالکوبی و خون دادن، چه رابطه‌ای وجود دارد؟ فرق خالکوبی و تتو چیست؟ آیا بعد از تتو می‌توان خون داد و یا خیر؟ ما در این مقاله قصد داریم تا در این خصوص با شما صحبت کنیم.

آشنایی با تاریخچه تتو

طبق آنچه در اسناد تاریخی گفته شده است، تتو کردن از زمان‌های بسیار دوری استفاده می‌شده است. درواقع وسایلی پیدا شده است که گمان می‌رود انسان‌های ماقبل تاریخ از آن‌ها برای تاتو کردن استفاده می‌کردند. این وسایل در کشورهایی نظیر پرتغال، فرانسه و اسکاندیناوی کشف شده است. دانشمندان قدمت این وسایل تتو کردن را به حدودا ۱۲ هزار سال قبل بر می‌گردانند. اما آنچه که مشخص است، اولین وسیله‌ای تتو کردن را از یک مومیایی باستانی که نام اتزی را به آن داده اند، کشف شده است.

در واقع حدس زده می‌شود که انسان‌ها از تتو زدن به عنوان یک نوع فرهنگ استفاده می‌کردند. حتی تصور می‌شود که در فرهنگ‌هایی مانند مصر و هند، از تتو کردن به عنوان یک نوع درمان و در مراسمات مذهبی استفاده می‌شده است. برخی دیگر گفته‌اند که تتو کردن صرفا نشان دهنده موقعیت اجتماعی انسان‌ها در گذشته بوده است یا اینکه از آن برای تنبیه کردن بهره می‌بردند. برای مثال مصریان در گذشته برای شناسایی هرچه بهتر برده‌ها از تتو کردن استفاده می‌کردند.

هر چه هست، می‌توان عنوان کرد که تتو کردن دارای یک پیشینه و تاریخی زیاد است و علم و عملی نیست که در زمانه‌های جدید کشف شده باشد. بشر از سالیان بسیار دور از این عمل را برای مقاصد بسیار زیادی انجام می‌داده است.

تتو چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

برخی تتو کردن را نوعی هنر می‌دانند، هنر ایجاد اشکال، فرم‌ها و یا نوشته‌هایی بر روی بدن. درواقع تتو کردن به وارد کردن رنگ دانه‌هایی به لایه‌هایی از پوست اطلاق می‌شود که می‌توند در نهایت منجر به ایجاد یک شکل یا فرمی بر روی پوست انسان شود. تتو‌ها بسته به اینکه به کدام یک از لایه‌های پوستی انسان تزریق شوند، مختلف هستند. به عنوان مثال اگر تتو به لایه رویی پوست تزریق شود، بعد از گذشت چند وقت که پوست بدن کم کم ریزش پیدا کرد، تتو نیز از بین خواهد رفت.

به این مدل تتو کردن، تتو موقت می‌گویند. این در حالی است که اگر جوهر را به لایه‌های زیرین و دومی پوست تزریق کنند، تتو از بین نمی‌رود و به آن تتو دائمی می‌گویند. لایه دوم پوست انسان که به نام درم نیز شناخته می‌شود، برعکس لایه اول، خونریزی نخواهد کرد و جوهری که به این لایه وارد می‌شود، از بین نمی‌رود. در گذشته برای تاتو کردن از ابزار آلات سخت و دردناکی استفاده می‌کردند. در حالی که ابزارهای تتو نیز دچار تغییر و تحول شده اند.

امروزه به ابزارهای تتو ماشین یا تفنگ تاتو گفته می‌شود. این ابزارها جوهر را به کمک سوزن‌های خود وارد لایه زیرین پوست، درم، می‌کنند. جالب است بدانید که حتی سوزن‌های این دستگاه‌ها بسیار مختلف بوده و از برخی تنها برای سایه زدن و رنگ کردن استفاده می‌کنند.

عوارض تتو کردن

اما باید بدانید که تتو کردن دارای عوارض بسیار زیادی است. با اینکه بعد از تتو کردن ممکن از به یک زیبایی ظاهری دست پیدا کنید، اما نباید از عوارض آن هم غافل ماند. همامطور که گفته شد، تتوکاران برای تاتو زدن از سوزن استفاده می‌کنند. اما بسیاری از افراد از سوزن‌های یکبار مصرف، چندین بار استفاده می‌کنند. پایین بودن بهداشت در استفاده از تتو باعث ایجاد عوارض بسیار زیادی می‌شود. یکی از این عوارض خالکوبی خون دادن است.

معمولا گفته می‌شود که افرادی که خالکوبی می‌زنند، امکان خون دادن ندارند. اما این تنها یکی از عوارض خون دادن است که در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت می‌کنیم. جدا از عوارض خالکوبی و خون دادن، اجازه دهید مشکلات و عوارض دیگری را برای این عمل نام ببریم:

  • بروز آلرژی

یکی از مهمترین عوارض تتو کردن و خالکوبی، بروز آلرژی‌های مختلف پوستی است. بعد از اینکه فرد بر روی بدن خود خالکوبی یا تاتو می‌زند، در محل تتو، آلرژی‌های مختلفی ایجاد می‌شود. مانند خارش، سوزش، قرمز شدن پوست و…. این عوارض آلرژیکی می‌تواند حتی تا سال‌ها با فرد همراه باشد.

  • عفونت‌های مختلف پوستی

از آن جایی که بسیاری از تاتوکاران بهداشت را به خوبی رعایت نمی‌کنند، همین امر باعث می‌شود که بعد از خالکوبی، بیماری‌های عفونتی مانند درد، قرمز شدن و حتی ترشح چرک را شاهد باشیم. استفاده چند باره از سوزن‌های یک بار مصرف می‌تواند باعث انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت B و یا هپاتیت C شود.

  • بیماری‌های خونی

اگر تجهیزاتی که برای تاتو کردن استفاده می‌ود، استلیزه نباشند، می‌تواند خون آلوده را وارد بدن شما کند. بسیاری از بیماری‌های خونی وجود دارد که می‌تواند در زمان تتو کردن به سرعت انتقال پیدا کنند. بیماری سخت و سنگینی مانند کزاز، اچ آی وی و…. این مورد به خوبی نشان می‌دهد که چرا در زمان اهدا خون از شما می‌پرسند که آیا سابقه خالکوبی و یا تتو زدن دارید یا خیر.

اهدا خون، اهدا زندگی

یکی از زیباترین و یکی از وظایف فردی هر کسی، اهدا خون است. باید بدانید که سالیانه افراد بسیار زیادی وجود دارند که به خون شما نیازمند هستند. شما می‌توانید با اهدا خون، به راحتی جان انسان‌های بسیار زیادی را نجات دهید. به همین منظور سازمان اهدا خون هرساله اعلام می‌کند افرادی که شرایط اهدا خون را دارند، موظف هستند که برای ادا کردن آن، به سازمان‌های اهدای خون مراجعه کنند.

اما باید بدانید که افرادی که برای خون دادن به این مراکز مراجعه می‌کنند باید دارای شرایطی باشند. برای مثال نداشتن خالکوبی و تاتو یکی از شرایط اهدا خون است. ما در ادامه در خصوص شرایط افرادی که قصد اهدا خون دارند، خواهیم پرداخت.

شرایط اهدا خون

همانطور که اشاره کردیم، اگر می‌خواهید خون اهدا کنید، باید حداقل‌های اهدای خون را بدانید. ما در ادامه این شرایط را که توسط سازمان اهدا خون معرفی شده است را به شما خواهیم گفت.

  • فرد اهدا کننده خون باید حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۶۰ سال سن داشته باشد.
  • باید حداقل ۸ هفته از آخرین باری که اهدا خون ضورت گرفته است، گذشته باشد. تعداد دفعات اهدا خون نیز در سال برای آقایان ۴ بار و برای زنان ۳ بار است.
  • اگر سابقه هر کدام از بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، تزریق مواد، تتو، خالکوبی، جراحی، حجامت، زردی، تماس‌های جنسی پر خطر و… را دارید، باید حتما پزشک انتقال دهنده خون را در جریان قرار دهید.

آیا فردی که خالکوبی زده باشد، می‌تواند خون اهدا کند؟

اما پس از اشاره به تمامی این موارد، زمان آن رسیده است که در خصوص رابطه موجود بین خالکوبی و خون دادن صحبت کنیم. همانطور که شاید شما هم شنیده باشید، گفته می‌شود فردی که تتو یا خالکوبی کرده باشد، نمی‌تواند خون اهدا کند. اما باید بدانید که این گفته به صورت کامل صحیح نیست. برای مثال باید بدانید که در کشورهایی مانند آمریکا، افرادی که خالکوبی می‌زنند، تنها یک سال از خون دادن معاف می‌شوند.

این بدین معناست که اگر فردی تاتو کرده باشد تنها یکسال نمی‌توانند خون اهدا کند، اما بعد از آن مشکلی در اهدا خون وجود ندارد. البته این شرایط در صورتی وجود دارد که فرد در یک سالن تحت مجوز و مورد تایید تاتو کرده باشد. حتی در ایالت‌های مختلف این کشور این زمان تا ۴ ماه نیز کاهش پیدا خواهد کرد. پس این گفته که بعد از تتو کردن امکان خون دادن وجود ندارد به صورت کامل صحیح نمی‌باشد.

شرایط خون دادن افرادی که در ایران تاتو یا خالکوبی می‌کنند چگونه است؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که در کشورهایی مانند آمریکا، فرد بعد از گذشت ۴ تا ۱۲ ماه، شرایط اهدا خون را پیدا خواهد کرد. حال ممکن است سوال کنید که این شرایط برای فردی که در ایران زندگی می‌کند چگونه است؟ آیا کسی که در ایران حجامت می‌کند یا خالکوبی انجام می‌دهد نیز می‌تواند خون اهدا کند؟ باید بدانید که در ایران نیز شما این امکان را دارید.

یعنی اگر تتو زده باشید، می‌توانید بعد از گذشت یکسال برای اهدا خون، به مراکز معتبر مراجعه کنید. اگر آلودگی در خون فرد وجود داشته باشد، بعد از گذشت یکسال مشخص خواهد شد. پس اگر تتو یا خالکوبی کرده باشید، می‌توانید بعد از گذشت یک سال برای اهدا خون اقدام کنید.

تتو کردن در یک سالن آرایش معتبر

اگر هنوز هم با توجه به تمامی مضرات و عوارضی که برای تتو کردن وجود دارد و به آن اشاره شد، قصد تتو یا خالکوبی را دارید، باید به شما بگوییم که حتما این عملیات را در سالن‌های کاملا معتبر و دارای تاییدیته انجام دهید. شما باید اطمینان کسب کنید که در سالن‌های کاملا بهداشتی و به کمک لوازم کاملا تمیز و استلیزه عملیات تتو کردن را انجام دهید. بدین صورت می‌توانید عوارض خالکوبی مانند خون دادن را تا حداقل ممکن کاهش دهید.

تزریق بوتاکس، کاشت مو و لیزر و رابطه آن با اهدا خون

اما باید بدانید که تتو کردن و خالکوبی تنها به وارد کردن جوهر به بدن و ایجاد اشکال مختلف بر روی پوست نیست. در واقع تزریق بوتاکس، کاشت مو و یا تاتو ابرو نیز می‌تواند در زمره روش‌های تهاجمی قرار می‌گیرند که می‌توانند اهدا کردن خون را تحت تاثیر قرار دهند. در این موارد نیز اگر به یک موسسه معتبر و بهداشتی مراجعه نکنید، به سرعت می‌توانید به انواع بیماری‌های پوستی و خونی دچار شوید و بعدا اهدا خون شما را محدود کند.

اما اگر در این موارد نیز شما هم تمام موارد گفته شده در تتو کردن مانند بهداشتی بودن آرایشگاه، استلیزه بودن مواد و سوزن‌های تزریقی، بهبود جای زخم و… می‌توانید بعد از گذشت چند وقت به راحتی عملیات اهدا خون را بدون هیچگونه مشکلی برطرف کنید.

زالو درمانی و رابطه آن با اهدا خون

در کنار خالکوبی و خون دادن، ؛ زالو درمانی و اهدا خون نیز با یکدیگر دارای اشتراکاتی هستند. فردی که عملیات زالو درمانی را انجام می‌دهد نیز باید به نکات بهداشتی زیاد توجه کند. از آن رو که زالو به صورت مستقیم با خون فرد ارتباط برقرار می‌کند، نباید از زالوهای استفاده شده برای این عمل استفاده کرد. در غیر این صورت فرد به سرعت با انواع بیماری‌های پوستی و خونی مواجه خواهد شد و محدودیت‌های اهدا خون را شاهد خواهد بود.

همچنین جالب است بدانید افرادی که در متطق جنوبی ایران زندگی می‌کنند و یا برای کار به آن جا می‌روند نیز به مدت ۶ ماه تا یکسال از اهدا خون معاف خواهند بود. به این دلیل که در برخی از فصل‌های سال، بیماری مالاریا در این مناطق بسیار شیوع پیدا می‌کند و فرد شرایط اهدا خون را از دست خواهد داد.

نتیجه گیری

چندین سالی می‌شود که تتو زدن و انجام خالکوبی بین افراد بسیار زیادی رواج پیدا کرده است. در قدیم از خالکوبی برای کارهای بسیار مختلفی استفاده می‌شده است، اما امروزه تنها برای زیبایی و انتقال یک پیام از طرف فردی که تتو کرده است، انجام می‌گیرد. باید بدانید که تتو کردن می‌تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد. یکی از عوارض مهم خالکوبی خون دادن است. فردی که خالکوبی می‌کند تا حداقل یکسال امکان خون دادن را ندارد. باید اجازه دهد این مدت سپری شود.

بعد از گذشت ایت زمان، او می‌تواند با مرجعه به مراکز انتقال خون، خون خودش را اهدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید