سلامت روحی, عمومی, مقالات

آب قلیائی چیست و بررسی فواید آن

آب قلیائی چیست و بررسی فواید آن

آب قلیایی یکی از انواع آب‌ها است که فواید و کاربردهای بسیار زیادی برای مردم دارد. این نوع آب برای درمان و پیشگیری بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. پزشکان و متخصصین از آب قلیایی برای بهبود بیماران استفاده می‌کنند. ما در ادامه قصد داریم تا شما را با فواید و کارکردهای آب قلیایی یا همان آب یونیزه شده، آشنا کنیم.

آب قلیایی و یونیزه شده چیست؟

آب قلیایی به آبی گفته می‌شود که سطح PH آن از عدد هفت در آزمایش‌ها بیشتر باشد. اگر عدد هفت در آزمایش‌ها نشان داده شد، آن آب مقطر است و کمتر از عدد هفت نشان دهنده اسیدی بودن آب است. آب قلیایی از آب‌های معمولی PH بالاتری دارند و از خاصیت اسیدی بی‌بهره هستند، اما روی مزه، بو، رنگ و طعم آب تاثیری نمی‌گذارند. PH آب‌های قلیایی بین ۸ تا ۹ است. به همین دلیل است که پزشکان معتقد هستند که آب قلیایی به دلیل ویژگی‌های که دارد، می‌تواند اسید موجود در بدن را کاهش دهد. البته کاهش اسید بدن برای برخی از افراد اثرات و عوارض جانبی بسیاری را در پی خواهد داشت. آب قلیایی و یونیزه شده، سرشار از آب‌های هیدروژن، آب قلیایی و اکسیژن است.

نام‌های دیگر آب قلیایی

 • آب یونیزه (ionized water)
 • آب قلیای (alkaline water)
 • آب الکترولیزه (electrolyzed water)
 • آب زیستی (bio-water)
 • آب معمولی (water)

فواید و کاربردهای آب قلیایی چیست؟

یکی از عواملی که می‌تواند بر افزایش کیفیت آب آشامیدنی تاثیر بگذارد، کاهش میزان اسید آب است.  آب‌های قلیایی در زمینه‌های مختلف، کاربردها و فواید بسیاری دارد. از آب‌های قلیایی در درمان برخی از بیماری‌ها مانند سرطان و پوکی استخوان استفاده می‌شود. در ادامه به صورت مفصل به توضیح کاربرد و فواید آب‌های قلیایی خواهیم پرداخت.

چرا آب قلیایی برای بدن مفید هست؟

مصرف غذاهای ناسالم و رژیم غیر استاندار، باعث افزایش سموم در بدن و ایجاد سرطان می‌شود که روح و جسم انسان را با خطر تهدید می‌کند. آب‌های قلیایی می‌تواند این نوع بیماری‌ها را درمان کند.

 • درمان سرطان

همان طور که بیان شد، آب قلیایی برای از بین بردن سلول‌های سرطان استفاده می‌شود. پزشکان استفاده از این نوع آب را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

 • افزایش طول عمر زندگی

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در کشور ژاپن، یکی از دلایل عمر طولانی ملت خود را، استفاده از آب قلیایی می‌داند. مصرف آب قلیایی در انسان باعث بالا رفتن متابولیسم در فرد می‌شود. با افزایش متابولیسم در بدن انسان، سموم بدن از بین می‌رود. بیش از نیمی از حجم بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد و وجود آب قلیایی در بدن انسان، سلامت او را تضمین می‌کند.

عوامل موثر بر افزایش اسیدی بدن

عواملی که می‌تواند باعث افزایش و بالا رفتن اسید در بدن شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف الکل
 • مصرف قهوه
 • شکرتصفیه نشده
 • غذاهای چرب و ناسالم
 • کمبود ویتامین
 • کمبود مواد معدنی
 • مصرف بیش از حد نمک

از نشانه‌های اسیدی بودن بدن می‌توان به ضعف در سیستم ایمنی انسان، شکم درد و سردردهای مدوام اشاره کرد.

خواص و فواید آب قلیایی برای بدن چیست؟

افرادی که در بدنشان اسید وجود دارد یا میزان آن زیاد است، معمولا احساس آرامش نمی‌کنند. این افراد دائما سلامتیشان در معرض خطر است. وجود یک سبک زندگی ناسالم ارتباط مستقیمی با سلامتی انسان دارد. تغییر سبک زندگی و روش‌های سالم زیستن در کاهش اسید بدن کمک کننده خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به آزمایشگاه‌های مختلفی میزان اسید بدن خود را بسنجید.

آیا آب قلیایی واقعا کمک به بر طرف نمودن بیماری می‌کند؟

ما در اینجا شما را با فواید آب قلیایی که باعث برطرف کردن بیماری‌ها می‌شود، آشنا خواهیم کرد.

v     پیشگیری و درمان نارسایی کلیه:

آب قلیایی باعث افزایش جریان‌های خون می‌شود. مشکلات الکتریکی که عامل اصلی آن اسید است، با افزایش جریان‌های خون برطرف می‌شود و دیگر فرد دچار نارسایی کلیه نمی‌شود و درمان آن به راحتی بسیاری از روش‌های علمی انجام می‌شود. وجود آنتی اکسیدان‌ها در آب‌های قلیایی باعث جلوگیری از ایجاد رسوبات در داخل شریان‌های بدن می‌شود و از بروز نارسایی کلیه جلوگیری می‌شود. ویژگی این آب، قدرت بالا در نفوذ و حجم کم آن است که به دفع و از بین بردن سموم کمک می‌کند.

v     جلوگیری از پوکی استخوان :

به دلیل بروز بیماری‌های متفاوت و تغذیه نامناسب، PH خون اسیدی می‌شود. بدن برای کاهش اسید در خون، مکانیز بدن به شکلی طراحی شده است که از کلسیم موجود در استخوان استفاده می‌کند که باعث پوکی استخوان می‌شود. آب قلیایی با تنظیم پی اچ خون از پوکی استخوان‌ها خودداری می‌کند و افراد دچار این گونه بیماری‌ها نخواهند شد.

v     افزایش جریان خون :

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آب‌های قلیایی افزایش جریان خون است. با افزایش جریان خون در بدن، چربی‌ها در رگ‌ها تجمع پیدا نمی‌کنند و مانع انسداد رگ می‌شود. بیماری‌های بسیاری به دلیل تجمع چربی در رگ‌ها برای دوستان و آشنایان رخ می‌دهد که می‌توان به آن اشاره کرد:

 • سکته مغزی
 • نارسایی کلیه
 • لک روی صورت
 • از دست دادن حافظه و فراموشی
 • سرگیجه
 • خشکی پوست

بخشی از بیماری‌های است که با مصرف آب قلیایی و یونیزه شده برطرف می‌شود.

v     اکسیژن دار شدن بافت ها

آب قلیایی باعث اکسیژن دار شدن بافت‌های بدن می‌شود. در تصادفات و ضربه‌های مختلف به بدن، مصرف آب قلیایی باعث تبادل اکسیژن و در اکسید در بین بافت‌های بدن می‌شود و در نتیجه به بهبود زخم‌ها و صدمات بدن کمک می‌کند. نوشیدن آب یونیزه شده به بیمارانی که دچار تنگی نفس و آسم هستند، پیشنهاد می‌شود.

v     پیشگیری و درمان مشکلات قلبی

آب قلیایی ویسکوزیته پایینی دارد. این ویژگی باعث می‌شود که خون در مغز و قلب لخته نشود و فرد را از سکته مغزی و قلبی رها می‌کند. آب قلیایی از آسیب به لایه نازک سلول‌هایی که قسمت درونی رگ‌های خونی را می‌پوشاند، جلوگیری می‌کند. افرادی که از کلسترول زیاد رنج می‌برند، باید برای درمان باید آب قلیایی مصرف کنند.

v     پیشگیری و درمان رماتیسم

ایجاد بیماری روماتیسم در افراد به دلیل بیماری مزمن است که با از بین رفتن غضروف و ضایعات استخوانی همراه است. مولکول‌های آب قلیایی مواد مغذی و ویتامین‌ها را به بافت‌های غضروفی می‌رساند و از بین رفتن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

v     پیشگیری و درمان بیماری‌ام اس

در بیمارنی که به‌ام اس مبتلا هستند، معمولا خون حالتی اسیدی دارد. پزشکان و متخصصین این حوزه به افراد مصرف آب قلیایی را پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا این نوع آب، اسید موجود در خون را با داشتن قدرت جذب بالا، خنثی می‌کند و به مرور زمان باعث بهبودی و درمان بیمار می‌شود.

v     پیشگیری و درمان بیماری کبد چرب:

مصرف زیاد و کنترل نشده مواد غذایی باعث ایجاد کبد چرب می‌شود و می‌تواند عوارض زیادی را با خود به همراه داشته باشد. طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، حدود ۴۰ درصد از مردم ایران به کبد چرب مبتلا هستند. بسیاری از مردم به دلیل نداشتن نشانه‌ای در کبد از بیماری خود آگاه نیستند. آب قلیایی با بالابردن خاصیت آنتی اکسیدانی، از تجمع چربی در کبد جلوگیری و به درمان بیماری کمک می‌کند.

v     پیشگیری و درمان سنگ کلیه :

حضور سنگ‌ها و رسوبات کوچک در داخل کیسه و کلیه صفرا باعث تشکیل سنگ کلیه می‌شود. آب قلیایی حلال رسوبات است و با گذشت زمان، سنگ‌ها را کوچک‌تر و شکننده‌تر می‌کند. بنابراین در درمان و پیشگیری بیماری‌های کلیوی و کیسه صفرا مفید است.

v     پیشگیری و درمان ترشی و رفلاکس معده :

ترشی یا نام علمی‌تر آن رفلاکس معده در بین مردم ایران بسیار شایع است. یکی از اصلی‌ترین علایم ترشی و رفلاکس معده می‌توان به سوزش در قفسه سینه، مشکل در هضم غذا، درد و احساس نفخ و در حالت شدیدتر آن به استفراغ اشاره کرده که به علت برگشت اسید به مری ایجاد می‌شود و در نهایت باعث التهاب و زخم می‌شود. این عامل باعث افزایش ابتلا به سرطان مری می‌شود.

v     جلوگیری از پیری زودرس :

یکی از عواملی که منجرب به پیری، به ویژه پیری زود رس می‌شود، رادیکال‌های آزاد هستند. آزاد شدن این رادیکال‌ها فرد را زودتر از موعد به سمت پیری می‌برد. آب قلیایی با افزایش آنتی اکسیدان، ویتامین و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد، بدن را در برابر پیری و فرسایش محافظت می‌کند.

v     پیشگیری و درمان دیابت :

هنگامی که پانکراس یا لوزالمعده، ترشح میزان انسولین در بدن را به خوبی انجام ندهد، فرد با دیابت و قند خون روبه رو می‌شود. به همین دلیل است که افرادی که دچار بیماری دیابت هستند در طول روز انسولین تزریق می‌کنند. آب یونیزه شده، محیطی را در بدن ایجاد می‌کند که پانکراس یا لوزالمعده بتواند به میزان کافی انسولین تولید کند.

چرا باید آب قلیایی بنوشیم؟

همان طور که بیان شد، آب قلیایی خود به تنهایی عامل پیشگیری و درمان بسیاری از امراضی است که خیلی از انسان‌ها را با خود درگیر می‌کند. مصرف آب قلیایی برای جلوگیری و درمان بیماری‌های سنگ کلیه، کیسه صفرا، دیابت، پیری زودرس و کبد چرب مناسب است. از طرفی آب قلیایی دارای محلول‌های بسیاری مانند آنتی اکسیدان و ویتامین است که آن را از هر محلول دیگری متمایز می‌کند. در واقع آب معمولی مولکولی نامنظم با زنجیره طولانی عمدتا ۱۵ یا ۱۶تایی است، که این ساختار آن باعث کاهش جذب توسط سلول‌ها می‌شود، اما آب قلیایی شکل مولکولی منظم و کوتاه، ۵ یا ۶ تایی دارد، در نتیجه جذب سریع و آسان‌تری را در بدن خواهد داشت.

آب قلیایی را چه زمانی از روز باید مصرف کرد؟

بهترین زمان مصرف یک تا دو ساعت بعد از وعده‌های غذایی است؛ زیرا به دلیل تاثیر آن روی اسید معده، توصیه می‌شود تا با مدت زمان مصرف غذا فاصله داشته باشد.

بهترین ساعت برای نوشیدن آب قلیایی

دو لیوان آب قلیایی پس از بلند شدن از رخت خواب، باعث می‌شود که ارگان‌های داخلی بدن به شکل صحیح فعالیت کنند. یک لیوان آب قلیایی نیم ساعت پیش از مصرف وعده غذا به هضم و بلع آسان‌تر غذا کمک می‌کند. یک لیوان آب قلیایی قبل از دوش حمام برای کاهش فشار خون بسیار موثر است. یک لیوان آب یونیزه شده پیش از خواب،  به منظور جلوگیری از سکته‌ی مغزی یا حمله‌ی قلبی مفید است. این‌ها بهترین زمان مصرف آب قلیایی است که به عملکرد بهتر بدن کمک می‌کند.

انواع دستگاه‌های تولید کننده آب قلیایی

آب قلیایی و یونیزه شده به وسیله دستگاه تصفیه انجام می‌شود. این دستگاه به بالا بردن PH آب آشامیدنی و آزاد کردن عناصر هیدروژن و اکسیژن آب، کمک می‌کند. این دستگاه در آغاز در کشور ژاپن تولید شد و بعد از آن به قاره اروپا و کشورهای انگلیسی و آمریکا فرستاده شد و به مرور زمان از محبوبیت زیادی در بین مردم قرار گرفت.

انواع دستگاه‌های تولید کننده آب قلیایی به شرح زیر است:

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با ویژگی‌ها و فواید این محلول شگفت‌انگیز آشنا کنیم و همین طور آموختیم که چه زمانی برای مصرف آب قلیایی یا وینیزه شده مناسب است. امیدواریم مطالبی که بیان شد، سودمند باشد و شما از این پس، برای درمان و پیشگیری بیماری‌های خود و دیگران از این محلول استفاده کنید و آن را به دوستانتان پیشنهاد دهید.

دیدگاهتان را بنویسید